27Ekim

Biyolojik Ritmimiz İçin Güneş Işığı

biyolojik-saatGüneş, gezegenimize enerji veren başlıca kaynak. Bunun yanı sıra biz insanların fizyolojik yapısını ve psikolojisini de doğrudan etkileyen bir faktör. Güneş ışığı olmadan vücudumuzda D vitamini salgılanamaz. Bu durum da kalsiyum metabolizmamızın D vitamini tarafından düzenlenmesi sebebiyle sinir sistemimiz ve kemik gelişimimizin olumsuz etkilenmesine yol açar.

 

Güneş ışığının çalışma ortamındaki verimliliği artırdığı da saptanmıştır. Ayrıca insan üzerindeki olumlu etkisi nedeniyle depresyon tedavisinde de kullanılır. Bilinen bu örneklerin dışında ise güneş ışığının biyolojik saatimiz üstündeki etkisi büyüktür. Çoğumuzun sadece çalar saati duymadan aynı saatte uyandığında aklına gelen bu müthiş düzen, aslında bundan çok daha fazlası. Çünkü vücut sıcaklığımızdan tutun da kan basıncımız, hormon salgılamamız bile bu döngüye göre ayarlanır. Biyolojik saatimiz gözdeki ışığın algılanmasıyla yönetilir. Bu sebeple etrafımızdaki yapay ışık kalabalığı biyolojik ritmimizi oldukça etkilemekte. Güneş battıktan sonra maruz kaldığımız bu ışık kaynakları, vücudumuzda melatonin hormonu salgılanmasını engelliyor ve bu durum uzun vadede kanser, diyabet, kalp hastalıkları ve obezite gibi birçok hatalığa yol açabiliyor.

 

Tüm bunlardan kurtulmanın ise oldukça basit bir yolu var! Doğal ışığı mümkün olduğunca çok kullanmak ve vücudumuzun ritmine uygun davranmak.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın