02Ekim

Kurban Bayramı’nda Kalp Ve Tansiyon Hastaları Dikkat!

kalp-hastaligiÖzellikle Kurban Bayramı’nda kırmızı et tüketimi artıyor. Kesilen kurbanlar, eşin dostun gönderdikleri etler derken bir yanda kavurmalar diğer yanda et yemekleri tüketiliyor. Fakat başta kırmızı et tüketiminin artmış olduğu Kurban Bayramları olmak üzere aslında kırmızı et tüketilen diğer günler için de kalp hastalığı olan kişilerin dikkat etmesi çok önemli.

 

Kalp ve damar hastalığı sahipleri veya bu hastalıklar açısından risk sahibi olan kişilerde kırmızı et tüketimi dikkat edilmesi gereken bir konu. Yüksek derecede yağ ve kolesterol içeren etler, et yemekleri çeşitli sağlık problemlerine yol açabiliyor. Kurban Bayramı gibi zamanlarda da dikkat edilmediğinde artan et tüketimi ile ortaya çıkan sağlık problemleri de artıyor.

 

Kalp ve damar hastalığı sahipleri, yüksek tansiyon hastalığı olan kişiler bayramlarda da günlük yaşamda uyguladıkları diyetten vazgeçmemelidirler. Az yağlı et tüketimine özen göstermeli, etlerin pişirilmesinde de buna dikkat etmelidirler. Et yemeklerine tat versin diye eklenen hayvansal yağlar veya tereyağı gibi besin maddeleri ise sağlık problemlerini tetikliyor. Bu tip yağlardan uzak durup az yağlı etleri yağsız şekilde pişirmek daha doğru olacaktır.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. çok dikkat etmemiz gerek ama

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın