01Ekim

Bayramda Beslenme Düzeninizi Koruyun

bayramda-beslenme düzeniBayram gelince gün içerisindeki beslenme düzenimiz bozulmaya başlıyor. Normal zamanda ne kadar dikkatli olmaya çalışsak da bayram ikramları beslenme alışkanlıklarımızı tepe taklak edebiliyor. Ancak bayram sadece birkaç gün olsa da bu, sağlığımızı bozmamız için bir sebep değil. Bayramda birçok ziyarete gidiyor olsak da kendimize dikkat ederek sağlığımızı koruyabilir, bayramı mutlu bir şekilde tamamlayabiliriz.

 

Bayramda beslenme düzenimiz birçok yönden bozuluyor:

 

  • Çok yiyoruz.
  • Dengesiz besleniyoruz.
  • Ana öğünleri atlıyoruz.

 

Fakat bunlar beslenmemizde önemli noktalar. Bu noktalara dikkat ederek beslenme düzenimizi bozmamalı, sağlığımızı korumalıyız.

 

Bayramda yediklerimiz konusunda son derece özen göstermeliyiz. Her ziyarette verilen ikramları tüketmek aşırı beslenmemize ve öncelikle kilo alarak sağlığımızın bozulmasına sebep olabilir. Mümkün olduğunca azar azar ikramları yemeli, gün içerisinde yediklerimize dikkat etmeliyiz. Özellikle yağlı, şekerli, şerbetli besinlerin tüketiminden mümkün olduğunca uzak durmalı; bu tür besinleri olabildiğince az miktarda tüketmeliyiz.

 

Bayram ziyaretlerimizde tükettiğimiz tatlılar ve diğer ikramlar sonucunda kendimizi tok hissedebiliyor, öğle ve akşam yemeklerini atlayabiliyoruz. Her ne kadar gün içerisinde sık ve azar azar beslenmemiz gerekse de ana öğünleri atlamak, geçiştirmek ya da bu öğünler yerine tatlı veya yağlı besinler tüketmek yanlış. Bunlar yerine sabah, öğle ve akşam yemeklerimizi dengeli bir şekilde yemeliyiz. Ara zamanlarda bayram ziyaretlerimizde verilen ikramlardan azar azar tüketebiliriz.

 

Normal zamanlardaki beslenme düzeninizi bayramda da korumanızı tavsiye ediyoruz. Bayram süresi 4 gün de olsa bu 4 gün boyunca ne yiyip ne içtiğimize özen göstermeye devam etmeliyiz. Ayrıca bayram günlerinde ve diğer günlerde de düzenli spor yaparak sağlığınızı korumaya katkıda bulunabilirsiniz.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. dengeli beslenmek çok önemli ara öğünleri atlamamak gerek çok iyi bir konuyu dile getirmişsiniz teşekkürler

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın