30Eylül

Bayramda Aşırı Yememeye Özen Gösterin

bayramda-beslenmeBayramın gelişi beraberinde hızlı ve aşırı yemeyi de getiriyor. Bayramdır ne olacak düşüncesinin hakim olduğu bu günlerde maalesef her bayram ziyaretinde ikram edilenlerin tüketilmesi ile birlikte beslenmemize dikkat edemiyor ve aşırı yiyecek ve özellikle ağır tatlılar tüketmeye başlıyoruz. Fakat buna bir dur dememiz şart.

 

Bayramlarda ziyarete gelen misafirlere şerbetli tatlılar, kurban bayramı olduğu için de imkan olduysa eğer kavurma ve diğer yiyecekleri ikram etmek adetimiz olmuş. Böyle ikramkar ve misafirperver davranışlarla ziyaretçilerimizi karşılamak, birbirlerimizi ziyaret etmek hoş bir geleneğimiz olsa da bir anda değişen beslenme alışkanlığı ile sağlıksız beslenmeye geçişimiz çeşitli problemlerle karşılaşmamıza neden olacaktır.

 

Bayramlarda en büyük beslenme problemimiz aşırı yemek. Bir günde yapılan birçok bayram ziyaretinde ikram edilenlere hayır diyemeyip hepsini tükettiğimiz zaman çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Ayrıca kilo almak da tabii ki söz konusu.

 

Bayramda beslenmemize de dikkat ederek sağlığımızı korumak ve kilo almamak istiyorsak şunlara dikkat edebiliriz:

 

  • Her ikramı kabul etmemeliyiz.
  • Ziyaret ettiğimiz yerlerde ikramlardan azar azar yemeliyiz.
  • Mümkünse yanımızdaki bir kişi ile ikram tabağımızı paylaşarak daha az tüketmeye çalışmalıyız.
  • Bir günde tükettiğimiz şerbetli tatlı ve diğer yiyeceklerin miktarına dikkat etmeli, fazla yediğimizi düşünüyorsak dahasını yememeliyiz.
  • Yediklerimizi yavaş yavaş yemeli, yerken acele etmemeliyiz.

 

Bayram olsa da sağlığımızın bozulmasını istemeyiz. Kan şekerimizin bir anda yükselmesi ya da hızlı bir kilo artışı sağlığımızı tehdit eden etmenler arasında. Bunları yaşamayı kim ister ki?

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın