28Eylül

Mobilya Seçerken Nelere Özen Göstermeliyiz?

mobilya-secimiMobilyalar, evimize sürekli olarak aldığımız eşyalar değiller. Bu nedenle de evimize mobilya alırken bir kere alıp uzun bir süre boyunca rahat rahat kullanmak isteriz. Bunu yapabilmek de aslında göründüğü kadar kolay değildir. Çünkü mobilyayı almadan önce bazı noktalara dikkat etmemiz, bizim için doğru olan modeli seçmemizde önemli rol oynuyor. O halde evimize mobilya seçerken nelere özen göstermeliyiz?

Öncelikle ihtiyaçlarımızı ve ihtiyaçlarımıza ayıracağımız bütçemizi belirlemek şart. Bunları alışverişe çıkmadan önce belirlerseniz hem ihtiyacınız olmayan ürünleri almaktan hem de ihtiyaçlarınıza bütçenizi aşacak paralar harcamaktan uzak durmuş olursunuz. Birçok kişinin güvendiği taksitlere de pek güvenmemenizi öneririz. Sonuçta o taksidi de başkası değil siz ödeyeceksiniz.

İhtiyacınız olan ürünleri birçok farklı mağazada araştırın. Çalışanlardan, bu işe yakın olanlardan tavsiyeler almayı eksik etmeyin. Farklı mağazaları gezmeniz, seçeneklerinizi arttırdığı gibi kaliteden ödün vermeden daha uygun seçenekleri bulmanıza da yardımcı olacaktır. Bir mağazada pahalı olan bir ürünün belki de çok benzeri diğer mağazada uygun fiyatlı karşınıza çıkabilir.

Alacağınız ürünleri seçmeden önce onları yerleştireceğiniz alanın ölçülerini belirlemeye dikkat edin. Yani maksimum hangi ölçülerde bir ürünü planladığınız bir alana sığdırabilirsiniz? Bunu en, boy ve yükseklik ya da derinlik olarak hesaplayın ve mobilya seçiminizi buna göre yapın.

Mobilyanızı almadan önce rengine, şekline ve desenine de dikkat edin. Acaba alacağınız ürün bu özellikleri ile odanıza uyum sağlayacak mı? Şekil ve desen olarak uyumlu bir tema çerçevesinde ise genellikle renk daha kolay. Çünkü birçok mağazası gerek koltuklar, gerek dolaplar, gerekse diğer mobilyalar için renk seçenekleri sunarak en uygun rengi seçmenize olanak sağlıyor.

Size asıl önemli olan önerimiz ise bir ürünü almadan önce mutlaka canlı olarak görün, dokunun öyle karar verin. Yani mağazaların kataloglarına, bu kataloglardaki resimlere güvenmeyin. Koltuk alacaksanız eğer mutlaka bu koltuğa oturun, uzanın ve rahatlığını kontrol edin. Sizi rahatsız eden herhangi bir şey farkederseniz başka bir modele satın almadan yönelmeniz daha kolay olacaktır.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın