06Temmuz

B Grubu Vitaminler ve Faydaları

Suda çözünen vitaminler arasında bulunan B grubu vitaminleri; B1, B2, B3, B5, B6, B11 ve B12 olarak ayrılmaktadır.

B1 vitamini kalp, sindirim sistemi ve sinir sistemine katkıda bulunmaktadır. Şeker hastalığı, doku sertleşmesi, sinirsel hastalıklara karşı etkileri vardır. Bulunduğu yiyeceklerden bazıları: sebzeler, bira mayası, kuru fasulye, yumurta, hububatlar, deniz ürünleri.

B2 vitamini yeşil sebze ve meyvelerde bulunabilmektedir. Ayrıca badem, buğday, peynir benzeri yiyeceklerde yer alan bu vitamin, solunum, sindirim, dolaşım ve boşaltım sistemine katkıda bulunmaktadır. Sinir sistemi, deri ve gözleri korur.

B3 vitamini vücutta kan dolaşımını düzenlemekle birlikte karaciğerin düzenli bir şekilde çalışmasına, derimizin sağlıklı bir yapıda olmasına katkıda bulunur. Özellikle ette bol miktarda bulunan bu vitamin, brokoli, karnabahar, havuç, balık, süt gibi yiyeceklerde bulunmaktadır.

Birçok besinde bulunan B5 vitamini, büyüme ve gelişmeye katkıda bulunmaktadır. Ayrıca vücutta birçok rahatsızlığa karşı da etkileri olan B5 vitamini dana eti, tavuk eti, balık eti, yumurta, peynir, hububatlar, kuru yemişler benzeri besinlerde yer almaktadır.

B6 vitamini, vücutta depolanmayan ve bu nedenle düzenli olarak sık sık alınması gereken bir vitamindir. Vücutta birçok hayati fonksiyon için katkısı olan B6 vitamininin en çok bulunduğu besinler muz, avokado, patates, ıspanak, bezelye, hububatlar, tavuk eti benzeri besinlerdir.

B11 vitamini sinir dokularının ve kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına katkıda bulunmakla birlikte B11 vitamini kırmızı et, ıspanak, muz, portakal gibi besinlerde bulunmaktadır.

B12 vitamini, kalp hastalıklarını ve damar tıkanıklığını önleyici rol oynamaktadır. Sinir sistemi fonksiyonlarının düzenli olarak işlemesine de katkıda bulunur. Alzheimer gibi beyin ve sinir hastalıklarına karşı önleyici etkisi vardır. B12 vitamininin en çok bulunduğu besinler balık ve balık ürünleri, deniz ürünleri, dana eti, dana karaciğeri gibi besinlerdir.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın