05Eylül

Sağlıklı Yaşam İçin Düzenli Spor

duzenli-sporSağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazlarından bir tanesi tabii ki spor. Sporun vücutta sağlığın kaynağı olabilmesi için de düzenli ve doğru şekilde yapılması gerekiyor. Ancak toplumumuzda spora yanlış açılardan bakanlar ve yanlış yöntemler uygulayanlar da var. Peki sağlıklı ve doğru bir spor için dikkat etmemiz gereken temel noktalar nelerdir?

 

Yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi sporu sadece fazla kiloların atılması için bir araç olarak görmektir. Evet, spor fazla kiloların en büyük düşmanlarından bir tanesi olsa da bunun bir düzene oturtulması gerekiyor. Genellikle kilo aldığını farkeden kişiler ağır bir spor yapma eğilimine girip bir an önce birkaç kilo vermeyi amaçlıyorlar ve ardından sporu bırakıyorlar. Bu yanlıştır. Bunun yerine sporu tüm hayatın içerisine yerleştirmek daha doğru olacaktır.

 

Spor yapmak demek illa ki spor salonlarında yorucu birkaç saat geçirmek demek değildir. Zaman yok, çok yorgun oluyorum şeklindeki bahaneler aslında spor yapmak istememenin bir ürünüdür. Arabanızla ya da bir toplu taşıma aracıyla katettiğiniz yolun en azından bir kısmını yürüyerek ya da bisikletle tamamlayabilirsiniz. Böylelikle her gün en az 20-30 dakika sporu hayatınıza katmış olabilirsiniz. Ayrıca haftasonları neden kendinize ve vücudunuza birkaç saat ayırmayasınız ki?

 

Dediğimiz gibi bu spor alışkanlığını hayatınızın bir noktasına oturtmanız önemli. Haftada en az 3 gününüzü spora ayırmalısınız ki bu günlerde de 20-30 dakikadan önce sporu bırakmak yok.

 

Gün içerisinde yenilen yemek ile sporu paralel düşünmek yanlış. Yani az yemek yemek sporun gerekli olmadığı anlamına gelmez. Ya da tam tersi uzatılan spor saati fazlaca yenilen yemeği telafi edecek diye bir şey yok. Sağlıklı ve dengeli beslenme ile düzenli sporun desteklenmesi gerekiyor.

 

Yemek ve spor vakitlerini birbirinden ayırmak gerekiyor. Yemek yenildikten hemen sonra spora başlamak yanlış. Tam tersi aç karnına da spor yapmak sağlık problemlerini beraberinde getirebilir. Spor vaktinizi yemek vaktinizden 2-3 saat sonraya koymanız daha doğru olacaktır. Ayrıca spor boyunca vücut fazla su kaybedeceğinden spor sırasında da su tüketmeyi unutmamak gerekiyor.

 

Yapılan sporlarda en büyük sorun ısınmadan başlanan ağır sporlarla birlikte ortaya çıkıyor; çeşitli sakatlanmalar ve sağlık probleri gözlenebiliyor. Bu sebeple spora başlamadan hemen önce vücudunuzu spora hazırlayabilmek için açma-germe hareketleri yapmak önemli. Spor için o kadar vakit ayırmışken öncesinde kısa bir süreyi ısınma hareketlerine ayırmak zor olmamalı.

 

Eğer önemli bir sağlık probleminiz varsa veya spor yaparken çeşitli sorunlarla karşılaşıyorsanız mutlaka bir uzmana danışmanızı ve kendinize özel tavsiyeler almanızı öneriyoruz.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın