01Eylül

Yağda Kızartma Yerine Fırında Patates Önerisi

patatesBirçok evde ve fastfood restoranlarında vazgeçilmez yiyeceklerin başında patates kızartmaları geliyor. Patates kızartmasını her ne kadar çok seviyor olsak da özellikle yüksek yağ oranı ile vücudumuza çok zararlı olduğunu da biliyoruz. Bu nedenle uzmanlar, sağlıklı bir yaşam için başta patates kızartması olmak üzere bu tür yağda kızartma besinlerden uzak durulması gerektiğini belirtiyor. Siz de zararlarını bildiğiniz halde patates kızartmasından vazgeçemeyenlerdenseniz o halde size alternatif olarak lezzetli bir tarifimiz var.

 

Patateslerimizi kızartıp sonunda yağlı ve sağlıksız bir yiyecek elde etmek yerine bu sefer fırınlarımızı kullanacak ve patatesleri daha masum ama yine de lezzetli bir hale getireceğiz.

 

Öncelikle yapmamız gereken fırın tepsimize doğradığımız patetesleri koymak. Patetesleri istediğimiz gibi doğrayabiliriz ancak bizim tercihimiz patates kızartması gibi ince ve uzun halde kesmek. Patateslerin üzerine çok az miktarda sıvı yağ ve damak tadımıza göre baharatlar ekliyoruz. Kırmızı pul biber, dilerseniz kara biber ve nane güzel eşlik edebilir örneğin. Bu baharatlarda sınır yok ama tuzdan uzak durmak doğru olacaktır.

 

Baharatlarımızı da ekledikten sonra birbirlerine geçmesi için biraz karıştırıp fırına sürüyoruz. Fırında biraz kızarmaya başladığı zamanlarda fırından alıp sofralarımıza koyabiliriz. Kızarma miktarını siz belirleyin, fazla kızarmış seviyorsanız o şekilde de tercih edebilirsiniz.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın