29Ağustos

Depresif Ruh Halinden Korunmak İçin Beslenme Önerileri

depresyonGün içerisinde depresif bir ruh hali içerisinde misiniz? Bu ruh halinizin sebepleri çeşitli olabilir. Ancak aynı zamanda günlük beslenme alışkanlığınızın da depresyon üzerinde etkili olduğunu biliyor muydunuz? Diğer bir deyişle yanlış beslenme sonucunda depresyon hissinizin daha da artması mümkün.

 

Depresyon konu olunca öncelikle yeterli beslenme konusu ile başlamak gerekiyor. Vücudumuzun düzenli bir çalışma gösterebilmesi için yeterli beslenmemiz şart. Bu nedenle uzun süreli açlıklar tehlikelidir ve depresyonu tetikleyici etki gösterebilir. Uzun bir süre aç beklemek yerine gün içerisinde sık sık ancak azar azar beslenmek daha doğru bir davranış olacaktır.

 

Gün içinde tükettiğimiz içecekler de beslenmede önemli rol oynuyorlar. Alkollü veya kafeinli içecekler başlıca tetikleyici içecekler. Bunlar yerine taze sıkılmış meyve suları, bitki çayı, ayran ve süt gibi içecekler tüketilebilir. Ayrıca gün boyu bolca su içmeyi de unutmamak lazım. Vücudun susuz kalması depresif halde önemli değişikliklere sebep olabilmektedir. Bu sebeple günde 2-2,5 litre su tüketmeye ancak bu miktardaki suyu da gün içerisine dağıtmaya dikkat edilmelidir.

 

Balık tüketmek, özellikle içeriğindeki omega-3 sayesinde oldudkça yararlıdır. Depresif hali engellemek adına mevsiminde ise balık tüketimine özen göstermek önemlidir. Düzenli balık tüketimi sayesinde beyin ve sinir sistemi fonksiyonlarının daha düzenli çalıştığı belirtiliyor.

 

Beslenme alışkanlıklarında tüketilen karbonhidratlara da dikkat etmeliyiz. Sofralarımızdan beyaz ekmeği çıkarmalı bunun yerine tam buğday ekmeklerine yönelmeliyiz. Ayrıca yemeklerin yanında pirinç pilavı tüketmek yerine bulgur pilavını tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

 

Tüm bu önerilerle birlikte sofralarımızda genel bir dengeyi kurmak şart aslında. Mevsimi olan her sebze ve meyveden azar azar tüketilmeli. Sofralarda ana yemeğin yanında mümkünse yemeği dengeleyici salata, yoğurt gibi besinlere de yer vermeli. Farklı ürün gruplarından tüketerek farklı vitamin ve mineralleri alarak vücudun dengesini korumasına yardımcı olmalıyız.

 

Son olarak sigara kullanımının da depresif ruh halinin ortaya çıkmasında etkili olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

 

Tüm bu sıraladıklarımız aslında depresif ruh halini engellemek adına yanlış beslenme davranışlarını azaltıp doğru beslenme adımları atma konusunda öneriler. Ancak ciddi ve sürekli depresyon durumlarınızda mutlaka bir uzmana danışmanızı öneriyoruz.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın