24Ağustos

Yüksek Tansiyona Karşı Yoğurt Tüketin

yogurtGerek yemeklerin yanında, üzerinde gerekse tek başına tüketmeyi birçoğumuz çok sever. Bazen sarımsaklarız yoğurtları, bazense salatalık katar cacık yapar, ayran yaparız. Peki sofralarımızda yer verdiğimiz yoğurtların yüksek tansiyona karşı da etkili olduğunu biliyor muydunuz?

 

Yapılan araştırmalar düzenli yoğurt tüketen kişilerde yüksek tansiyona daha az rastlandığını gösteriyor. Düzenli olarak yoğurt yiyen kişilerde, daha az bir oranda tansiyon problemi ortaya çıkıyor.

 

Uzmanlar, yetişkinlerde özellikle yağsız yoğurt tüketimini öneriyor. Haftada en az 2 kase yağsız yoğurt yenilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar; bu şekilde düzenli yoğurt tüketiminde, tüketmeyenlere oranla yüksek tansiyon riskinin az olduğunu belirtiyor.

 

Yoğurt tüketimini sofralarımızda arttırmak için farklı şekillerde hazırlayarak çeşitlendirebiliriz. Bazı günler cacık yapabilir, bazen ayran yapıp yemeklerinizin yanında içebilirsiniz. Mantı, dolma, sarma, ıspanak gibi yemeklerin üzerine bolca yoğurt katarak da yoğurt tüketiminizi arttırabilirsiniz.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın