16Ağustos

Sıcak Havalarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

sicak-havalarYaz aylarının gelmesi bazı şehirlerimizde kavurucu sıcakların da ortaya çıkmasına sebep oluyor. Yüksek nemle birlikte etkisi de artan sıcak havalarda sağlığın korunmasına da son derece dikkat etmek gerekiyor. Peki bu sıcak havalarda öncelikle dikkat etmemiz gerekenler neler? Gelin birlikte ayrıntılara bakalım.

 

Sıcak havalar vücudun büyük oranlarda su kaybına sebep oluyor. Bu nedenle gün boyu bol miktarda su tüketmek önemli. Özellikle sıcak havalarda günde 2-2,5 litre su tüketmeye dikkat edilmesi gerekiyor. Bu miktar, yaklaşık 10-13 su bardağı suya denk geliyor. Fakat günlük su ihtiyacınızın çoğunu ya da tamamını bir veya iki defada tüketmemeye dikkat edin. Hızlı ve çok miktarda su içmek zarar verebilmekte. Su ihtiyacınızı azar azar tüm güne dağıtmanız daha faydalı olacaktır.

 

Su dışında sıvı ihtiyacımızı karşılayabilmek için kafeinli veya gazlı içeceklere yönelmek sağlıklı bir seçim olmayacaktır. Bu nedenle çay, kahve, kola, gazoz gibi içecekler yerine öncelikle süt, ayran ve taze sıkılmış meyve suları tercih edilebilir.

 

Hava sıcaklıklarının en fazla, güneşin en etkili olduğu zamanlar öğle saatlerine yakın zamanlardır. Bu sebeple saat 11 ile 15 arasında güneş altına çıkmamaya özen göstermek gerekiyor. Bu saatlerde mümkünse kapalı ve serin ortamlarda bulunmaya dikkat edin. Tatilcilerin de mümkün olduğunca az doğrudan güneş altına çıkmalarını, güneşleneceklerse de bunu sabah en geç 11’e kadar, akşam ise 16’dan sonra gerçekleştirmelerini öneriyoruz.

 

Güneş altına çıkıldığı zamanlarda başı koruyabilecek şapkaların takılması ihmal edilmemelidir. Mümkünse başın dışında boyun ve yüz bölgesini de gölgelendirebilecek geniş alanlı şapkalar tercih edilmelidir. Şapkaların da güneş ışığını olabildiğince fazla yansıtması için açık renkli modellere yönelmek doğru tercih olacaktır.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Teşekkürler güzel paylaşım.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın