15Ağustos

Yüksek Sıcaklıklarda Beslenmeye Dikkat

yuksek-sicakliklarSıcaklıkların artması birçok yönden sağlığımızı tehdit edebiliyor. Özellikle aşırı sıcakların etkisinde olan şehirlerimizde nem de bu etkiyi arttırıyor ve sağlık sorunlarının sıkça karşımıza çıktığını görebiliyoruz. Sıcak havalarda sağlığımızı korumanın bir yolu da beslenmemize dikkat etmekten geçiyor.

 

Sıcak havalarda bolca sıvı tüketmeye, öğle sıcağında dışarıya çıkmamaya ve genel olarak bu sıcaktan kendimizi mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışacağız tabii ki. Ancak aynı zamanda doğru bir beslenme yöntemi takip ederek sağlığımızı korumaya çalışmamız önemli.

 

Özellikle sıcak havalarda yüksek yağlı besinlerden, başta da kızartma türü yiyeceklerden kaçınılmalı. Kızartma türü pişirme yöntemleri yerine ızgarayı, kendi suyunda pişirmeyi ya da haşlamayı tercih edebiliriz. Yemeklerin içerisine ise bitkisel sıvı yağları katmak daha doğru olacaktır.

 

En önemli öğünlerimizden bir tanesi olan kahvaltıya son derece dikkat etmeliyiz. Hafif ama doyurucu bir kahvaltı, güne beslenme açısından iyi bir başlangıç demektir. Kahvaltı soframızda az yağlı peynir ve zeytine yer verebiliriz. Çokça tükettiğimiz çay ve kahve yerine süt, taze sıkılmış meyve suyu veya bitki çaylarına yönelmek daha doğru olacaktır. Kahvaltıda taze yeşilliklere ve sebzelere de yer verebiliriz. Domates, salatalık, biber, maydanoz, marul, roka ve benzeri diğer yeşillikler kahvaltı için idealdir.

 

Sebze ve meyveleri kahvaltıda tüketebileceğimiz gibi diğer öğünlerde de bunlara yer vermek doğru olacaktır. Her gün düzenli olarak tüketeceğiniz farklı çeşit sebze ve meyveler yardımıyla ihtiyacınız olan vitamin ve minarali karşılayabilirsiniz. Vitamin ve mineraller olumsuz dış etkilere karşı vücudu korur, vücut direncini arttırır.

 

Kalorisi yüksek bir beslenme programı izlemek yerine daha hafif bir beslenme düzeninin genele uygulanması çok doğru olacaktır. Örneğin ağır, yağlı bir yemek yerine hafif, zeytinyağlı sebze yemekleri daha sağlıklı olur. Ya da tatlı tüketmek istiyorsanız şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar seçebilirsiniz. Dondurma yiyebilirsiniz. Ya da kendi meyveli tatlılarınızı hazırlamanız da mümkün.

 

Diyabet, hipertansiyon gibi hastalıklara sahip kişiler ise sıcak havalardaki beslenme programları için bir diyetisyenden ya da ilgili hekimden yardım almalılar. Unutmayın sağlık her şeyden önemli.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın