14Ağustos

Çileğin Yararları Nelerdir?

cilegin-yararlariBahar geldiğinde yemeye doyamadığımız, vazgeçilmez yiyeceklerimizden olan çilek aynı zamanda sağlık açısından da birçok faydayı içinde barındırıyor. O halde bu güzel meyvenin başlıca yararları nelermiş birlikte bakalım.

 

Çilek öncelikle iyi bir antioksidan kaynağıdır. Farklı çeşitlerde antioksidanları içeriğinde bulunduran çilek, bu antioksidanlar sayesinde kansere karşı etkili bir meyvedir. Antioksidanlar bildiğimiz gibi vücudumuzda çeşitli zararlı maddeleri engelleyici görev yapmaktadır.

 

Çilek aynı zamanda iyi bir C vitamini deposudur. İçeriğindeki C vitamini miktarı yüksektir ve günlük C vitamini ihtiyacının karşılanması adına çilek yemek de tercih edilebilir. Çileğin potasyum yönünden zengin olduğu da bilinmektedir.

 

Çilek, kalp ve damar sağlığını korumada yardımcı bir besindir. Kalp krizi riskini azaltıcı etkisinin yanında kötü kolesterolü düşürücü de etkiye sahiptir. Çilek tüketimi kanın temizlenmesini de sağlar.

 

Kilo vermek isteyen kişilerin de çileği tercihleri arasında bulundurmasını tavsiye ediyoruz. Özellikle su oranı yüksek olan çilek, lif açısından da zengindir. Ara öğünlerde tercih edilebilir, daha uzun süre tok kalmada çilek yardımcı olabilir. Kalorisinin düşük olması da yine bu açıdan diğer bir avantajı.

 

Çileğin faydaları bunlarla da bitmiyor. Göz ve cilt sağlığında yardımcı bir besin olan çilek kemik sağlığına da katkıda bulunan bir meyve. Aynı zamanda kan şekerini dengeleyici, sindirim sistemini düzenleyici etkilerde de bulunuyor.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın