11Ağustos

Günlük Tuz İhtiyacımız Ne Kadar?

gunluk-tuz-ihtiyaciTuzun içerisinde yer alan sodyum, birçok hayatsal faaliyetimizin gerçekleşmesi için vücudumuzda önemli bir rol oynuyor. Bu sebeple tuz, günlük ihtiyacımız olan önemli bir besin maddesi olsa da fazla tüketilmesi de birçok zararı beraberinde getiriyor. Peki, sağlıklı bir kişinin günlük tuz ihtiyacı ne kadardır?

 

Sodyum, vücudumuz için olmazsa olmaz bir maddedir. Beyin ve sinir sistemimiz ile kaslar arasındaki etkileşimin sağlanmasında rol oynar. Ayrıca vücudumuzda gerçekleşen birçok tepkimede de yer alır.

 

Uzmanlar tarafından sağlıklı yetişki bir insanın günlük sodyum ihtiyacı 2400 mg olarak belirlenmiştir. Bu miktar, bir çay kaşığı tuzun içerisinde bulunan miktara denk geliyor. Yani bir insanın günlük vücuduna alması gereken tuz miktarı 1 çay kaşığı kadardır.

 

Beslenme düzeninizi gözünüzün önüne getirdiğinizde bunun çok daha fazlasını tükettiğinizin farkına varabilirsiniz. Eğer henüz farkına varamadıysanız bir not daha ekleyelim. Bu 1 çay kaşığı ile sadece sofranızda ektiğiniz tuzu karşılaştırmayın. Yemekler pişerken içine koyduğunuz tuz miktarını da düşünün. Ayrıca hazır gıdaların da yüksek miktarda tuz içeriğinin olduğunu da unutmayın. Tüm bunlar sofranızda ektiğiniz tuzlarla da birleştiğinde büyük bir miktar yapıyor.

 

Fazla alınan tuz, vücudumuz için yine bir başka önemli mineral olan potasyumun daha fazla vücuttan atılmasına sebep olmaktadır. Yetersiz potasyumlu beslenme ile de birleştiğinde kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok sorun ortaya çıkabiliyor.

 

Hazır gıdalarda ihtiyacımızdan çok daha fazla tuz içeriği bulunabilmektedir. Bu tür besinlerden mümkün olduğunca uzak durmak önemli. Bir de bunlarla birlikte az tuzlu beslenmeye de alışmamız şart. Başlarda zor olsa da kendinize inanırsanız bir süre sonra az tuzlu beslenmeye alışabildiğinizi göreceksiniz. Daha sağlıklı bir beslenme ve yaşam için bu şart.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. paylaşım için teşekkürler bu tür faydalı bilgilerin devamını bekliyoruz..

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın