05Temmuz

A Vitamini ve Faydaları

A vitamini, yağda eriyen vitaminlerden bir tanesidir. Vücutta birçok bölgenin gelişimi için önemli rol oynayan A vitamini, özellikle kemik, diş ve dişeti gelişimine, korunmasına büyük katkı sağlar. Normal görme ve gece görme konularında da gözlere yararlıdır. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu vitamin, enfeksiyonlara karşı direnci arttırmaktadır. Ayrıca deri, tırnak ve saçların sağlıklı olmasını da sağlar.

Bazı kanser türlerine karşı etkin rol oynadığı düşünülen A vitamini ayrıca damar sertliği ve katarakt gibi hastalıkları da önlemektedir. A vitamini bulunduran besinlerden bazıları: kayısı, maydanoz, erik, ıspanak, kereviz, marul, portakal, greyfurt, patates, domates,  havuç, yumurta, süt, et, balık yağı gibi besinlerdir. Vitaminin vücudun ihtiyacından fazlası vücudumuzda en çok böbrek ve karaciğerde depolanmaktadır. Her gün düzenli olarak alınan A vitamini ile birlikte eksikliği ile karşı karşıya gelinmez. Fakat günlük ihtiyacın aşırı derecede üzerinde alınan A vitaminin bazı zararları da olmaktadır.

Eksikliğinde, bağışıklık sisteminin zayıflaması, yorgunluk hali, göz bozuklukları, gece körlüğü ve bazı deri hastalıkları görülebilmektedir. Bunların yanı sıra A vitamininin eksik alımında; kemik, diş ve dişetinde deformasyonlar ve zayıflamalar ile karşı karşıya gelinmektedir.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın