10Ağustos

Çorba İçerek Kilo Verebilirsiniz

corba-icmekİsterseniz tek başına bir yemek olarak, isterseniz de bir yemeğe eşlik eden bir lezzet olarak düşünün. Birbirinden farklı çorba çeşitleri, beslenme alışkanlıklarımız içerisinde önemli bir yer kaplıyor. Sıkça yediğimiz birbirinden leziz tarifler ve yörelerin kendilerine özel tatları çorbalarla buluşuyor. Peki bu güzel yiyeceklerin zayıflama konusunda da yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Bilinçli tüketildiklerinde çorbalar aslında kilo vermeye ve formu korumaya yardımcı besinler.

 

Fazla kilo problemi birçok kişide yaygın sorunlardan bir tanesi. Tabii kim fazla kilolarından kurtulmak istemez ki? Hele de bu kilolar diğer bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyorsa. Ancak siz kilo verme konusunda istekliyseniz yapabileceğiniz birçok şey var. Belki bir diyet programı belki de yalnızca yediklerinize dikkat ederek. O halde beslenme düzeniniz içerisinde çorbaları da eksik etmemeyi unutmayın.

 

Peki, çorbalar nasıl zayıflamada yardımcı oluyor? Çorba tüketimindeki avantajlarımız neler?

 

 • Yemeklerden önce tüketilen çorba mide asidinin salgılanmasını başlatıyor, asit salgısını dengeliyor ve ardından gelecek yiyeceklerin daha kolay sindirilmesi için ortam hazırlıyor.
 • Ana yemekten önce tüketilen çorba, sulu içeriği ile birlikte midede yer kaplıyor ve tokluk hissinin oluşmasını sağlıyor. Böylelikle ana yemekte daha az yiyerek daha çabuk doyma hissine kavuşmak mümkün oluyor.
 • Çorbalar tek başlarına da yemek olarak tüketilebilir. İçerisine eklenen kırmızı ve beyaz etler, baklagiller ya da sebzeler yardımı ile posa içeriği arttırılabiliyor. Böylelikle yemek niyetine tüketilen çorbalarla daha az kalori alınabilir.
 • Çorbaların sindirimi daha kolaydır.
 • Çorba içeriğindeki birçok besin maddesi vücudun ihtiyacı olan vitaminleri, minarelleri sağlayabilir.

 

Peki, çorbaların tüketilmesinde nelere dikkat edilmelidir? Çorbalarımızı nasıl daha iyi şekilde tüketebiliriz?

 

 • Çorbalar hazırlanırken az yağlı yapılmalıdır. Fazla yağdan mutlaka uzak durulmalıdır.
 • Çorbalara mümkün olduğunca az tuz katılmalıdır. Tuz yerine damak zevkine göre birçok çeşit baharat katılabilir.
 • Vitamin içeriğini arttıracak olan birçok sebze, baklagil kullanılabilir. Geçmişten gelen tariflere uygun çorbalar hazırlayabileceğiniz gibi evdeki malzemelerle kendi özel çorbanızı da hazırlayabilirsiniz.
 • Baklagiller posa ve lif miktarını arttırarak tokluk hissini de kuvvetlendirir.
 • Çorbalara eklenecek kırmızı et, tavuk eti ya da balık eti gibi alternatiflerle ana yemek olarak bile çorbaları düşünebilirsiniz.
 • Çorba içerken katılacak olan az miktarda limon da oldukça faydalı olacağı için uygun çorbalara öneriyoruz.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
 1. Yorum yapılmammış.

 1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın