09Ağustos

Su İçmenin Faydaları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

su-icen-kadinVücudumuzun büyük bir bölümünü oluşturan su, aynı zamanda yine vücudumuz için en faydalı içecek. Sağlığımıza olan faydaları saymakla bitmiyor, bizlere birçok yönden önemli yararlar sağlıyor. İşte bu sebeple uzmanlar sürekli olarak düzenli su tüketiminin önemini vurguluyorlar. Günlük yaşamımızda asla yanımızdan eksik etmememiz gereken su için şu soruyu soralım ve cevaplarını sıralayalım o halde: “su içmenin faydaları nelerdir?”. Daha sonrasında da su tüketimi ile ilgili dikkat etmemiz gereken noktaların üzerinden geçelim.

 

Su Tüketmenin Faydaları

 

Metabolizmayı Hızlandırır: Düzenli ve yeterli su tüketiminin vücut metabolizmasını hızlandırdığı belirtiliyor. Düzenli çalışan ve çalışması hızlanan metabolizma sayesinde vücuda alınan enerji daha kolay harcanabiliyor. Böylelikle sahip olunan kilo korunabiliyor ve hatta kilo verilmesine yardımcı olabiliyor.

 

Açlık Hissini Bastırır: Su tüketimi, açlık hissini azaltarak fazla yemek tüketimine engel olur.

 

Vücuttan Zararlı Maddeleri Uzaklaştırır: İdrar ve ter yardımı ile vücuttan artık, zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur.

 

Vücut İşlevlerinin Düzenli Çalışmasını Sağlar: Vücudun birçok sisteminin ve gerçekleşen diğer işlevlerin düzenli ve sağlıklı olarak çalışmasını sağlar.

 

Vücut İçi Taşıma Sağlar: Su, vücutta taşıma görevini de üstlenir. Beslenme yolu ile aldığımız besinler öğütüldükten sonra ortaya çıkan öğeler ve solunum yoluyla aldığımız oksijen hücrelere taşınırken su yardımcı rol üstlenir.

 

Su Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Yemeklerden Önce Su Tüketin: Her yemeğe başlamadan önce bir bardak su içmek faydalı olacaktır.

 

Yemeklerde Su Bulundurun: Sofralarınızda suyu eksik etmeyin. Yemek esnasında su tüketmeye özen gösterin.

 

Asitli İçecekler ve Hazır Meyve Suları Yerine Su: Aslında birer kalori deposu olan asitli içecekler ve paketli hazır meyve suları asla su ihtiyacını karşılamaz. Bu tür içecekleri azaltmak ve hatta mümkünse tamamen bırakmak; bunlar yerine su tüketimini arttırmak daha sağlıklı olacaktır. Yemeklerinizin yanında ya da susadığınız zamanlarda asitli içeceklere, hazır meyve sularına yönelmek yerine su içmeye yönelin.

 

Çay ve Kayve Yerine Su: Çay ve kahve tüketimimiz oldukça fazla. Bu içecekler içeriğinde su bulunduruyor olsalar da yine suyun yerini tutmayacaklardır. Su ihtiyacı için sürekli çay ve kahve tüketimi doğru değildir. Su tüketmeyi de eksik etmeyin.

 

Su İçmek İçin Susamayı Beklemeyin: Vücudumuzun suya ihtiyacı olsa da bunu susuzluk olarak hissetmeyebiliriz. Su içmek için illa ki susamayı beklemeyin. Aklınıza gelen her zaman su içmeye çalışın.

 

Yanınızda Su Bulundurun: Evinizde oturduğunuz odada, iş yerinizde çalıştığınız alanda bir şişe suyu sürekli olarak bulundurmaya özen gösterin. Bu sayede su içmeyi sürekli olarak hatırlayabilir, aklınıza geldikçe su tüketirsiniz.

 

Az Az, Çok Seferde Su İçin: Günlük su ihtiyacını da göz önüne alarak bu kadar suyu bir veya birkaç seferde içmeye çalışmayın. Bu şekilde bir anda çok fazla su içmek aksine zararlı sonuçlar doğurabilir. Örneğin birer bardak su içerek bunu zaman aralıkları ile çok sefer tekrarlayın. Bir kerede litrelerce su içmeye çalışmayın.

 

Çok Soğuk Su İçmeyin: Yaz aylarında hava çok sıcak da olsa buz gibi suları içmekten kaçının. Ilık, az soğuk suları tercih etmek daha doğru olacaktır.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın