08Ağustos

En İyi İlaç Düzenli Spor

spor-yapan-kadinGeçen yıllarla insanlar daha az hareket ettikleri bir yaşam tarzına geçiş yapıyor. Eskiden insanların bir yerden diğerine gitmek için yürüdüğü zamanlardan sonra çeşitli taşıtlar bu yürümeyi azalttı. Bununla da bitmedi artık insanlar bu taşıtlarla bile başka bir yere gitme ihtiyacını daha az duyuyor. Bu gibi genel örnekler daha da çoğaltılabilir. Ancak bizler daha az hareket ettiğimiz yaşam tarzının içerisinde olduğumuzu biliyoruz. Fakat bu hareketsizlik bizleri daha sağlıksız bir yaşama da sürüklüyor. Hareketsizlik, birçok hastalığı olumsuz yönde etkiliyor. Bu hastalıkların en iyi ilaçlarından bir tanesi ise düzenli spor.

 

Teknoloji her ne kadar insan yararına geliştiriliyor olsa da bu durum fiziksel aktivitenin bırakılması anlamına gelmiyor. Bununla birlikte bu tür hareketli ativitelere, spora, egzersize daha çok önem verilmelidir.

 

Birçok ülkede yapılan araştırmalar sonucunda hareketsiz yaşamın büyük bir sorun olduğu gözüküyor. Araştırma sonuçlarında ölüm sebepleri belirtilirken büyük bir oranın da hareketsiz yaşama bağlandığını da görebiliyoruz. Fakat tam tersi düüzenli sporla birlikte kurulan hareketli, aktif bir yaşamın yaşlanmayı geciktirmesi ile birlikte ömrü de uzatabileceği belirtiliyor.

 

Hareketli bir yaşam tarzı, birçok hastalığın önüne geçilmesini de sağlıyor. Araştırma sonuçlarında çeşitli kanserler gibi birçok ölümcül hastalığın düzenli spor yapan kişilerde daha az görültüğü ortaya çıkıyor.

 

Düzenli spor ve egzersiz tabii ki obezite sorunuyla başetme konusunda da oldukça önemli rol oynuyor. Ayrıca bilinenin aksine spor yormuyor aksine vücudun dinç kalmasını sağlıyor. Sporun yoruculuğu bir anda çok ağır sporlar yapıldığında ortaya çıkıyor fakat düzenli ve ölçülü yapılan spor aslında yorgunluğa karşı vücudumuzu kuvvetlendiriyor. Ek olarak daha mutlu hissetmemizi sağladığını da belirtelim.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın