07Ağustos

Üzerinizde Islak Mayo Kalmasın

mayolu-kadinYüzmek, en eğlenceli ve en faydalı sporlardan bir tanesi. 7’den 70’e birçok kişi tarafından da seviliyor yüzmek. Gerek bir spor olarak gerekse bir serinleme aracı olarak düşünülsün, yüzmede de dikkat etmek gereken noktalar var. Tabi dikkat etmemiz gerekenler oldukça fazla fakat öncelikle bu yazımızda bulaşan, oluşabilen hastalıklara yönelik önlemleri göz önüne alacağız. Bu önlemlerin başında ise üzerimizde ıslak mayonun kalmaması var.

 

Yüzmek güzel fakat nerede yüzüldüğü çok önemli. Karşımızda havuz ve deniz gibi iki seçenek var gibi görünse de aslında bunlar arasında da farklı seçenekler arasında doğru olanı seçmeye özen göstermeliyiz. Özellikle havuzlardan hastalık kapmak çok sık yaşanıyor. Ne kadar klorlama ve içerisindeki suyun filtrelenmesi gibi çeşitli yöntemler denense de maalesef sınırlı alandaki suda hastalık kapmak işten bile olmuyor. Ancak bu hastalıklardan korunmak için yüzmeyi bırakmayacağız, bunun yerine önlemlerimizi almaya çalışacağız.

 

Başta havuzları göz önünde tutuyoruz. Havuza giren kişilerde bulunan bakteri ve mikroplar havuz suyuna geçebiliyor. Bu bakteri ve mikropların diğer insanlara bulaşması da pek tabii mümkün. Böylelikle havuzlarda çeşitli hastalıklarla ayrılanlara sık sık tanık oluyoruz.

 

Havuzlar sebebi ile ortaya çıkabilen hastalıklardan korunmak için alabileceğimiz birçok basit önlem var. Bunların başında havuza girmeden önce mutlaka temiz suyla bir duş almak geliyor. Böylelikle herkes havuza girmeden mikroplarından olabildiğince arınmış olur. Havuzun hastalıklara karşı önlem açısından klorlanması, filtrelenmesi, sık sık temizlenmesi ve gerektiğinde eski suyun atılarak temiz su eklenmesi de havuz görevlilerinin üstüne düşen görev. Havuzdan çıktığımızda da hiç beklemeden yine temiz suyla bir duş almak şart.

 

Havuzlardan çıktıktan sonra alınan bir duş her şeyi bitirmiş değil. Yine havuza gireceğim diye düşünen kişiler bazen sadece havlu ile kurulanmanın yeterli olduğunu düşünüyor. Fakat havlu ile kurulanılsa da mayolar kurumuş değil. Islak mayolar nemli ortam oluşmasına neden oluyor. Bu nemli ortamlar ise bakteri ve mikroplar için ideal ortamlar. Bakteriler bu tip ortamlarda kolaylıkla çoğalabilmekte. Bu sebeple alınan duşun ardından kuru kıyafetler ya da kuru yedek mayo giyilmelidir. Çıkardığınız mayonuzu ise kurumaya bırakabilirsiniz.

 

Havuzlarda tehlikeler biraz daha fazla olsa da denizde de benzer durumlara dikkat edilmesi gerekiyor. Denizden çıkıldığında da tatlı suyla duş alınmalı, ardından yine kuru bir kıyafet ya da mayo giyilerek dışarıda kuru şekilde oturulmalıdır.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın