04Temmuz

Vitaminler ve Faydaları

Vitaminler, vücudumuz için gerekli ve vücudumuzda önemli rol oynayan, besinlerde yer alan veya oluşturulabilen basit yapılı bileşiklerdir. Vücudumuzun tüm vitaminlere ihtiyacı vardır ve eksiklikleri bazı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Vitaminler temel olarak 2 grupta toplanmışlardır:

1- Yağda Eriyen Vitaminler: A, D, E ve K vitaminleri

2- Suda Eriyen Vitaminler: B grubu vitaminler ve C vitamini

1- Yağda Eriyen Vitaminler

Yağda eriyen vitaminler; A, D, E ve K vitaminleridir. Bu vitaminlerin fazlası vücutta depolanabilir.

A Vitamini

Kemik, diş, dişeti gelişimini ve korunmasını sağlar. Deri, tırnak ve saçların sağlıklı gelişimine katkıda bulunur. Gözleri kuvvetlendirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

D Vitamini

Kemik gelişimine, onarımına, sertleşmesine katkı sağlar. İnce bağırsaklardan kalsiyum ve fosforun emilimini düzenler.

E Vitamini

En iyi antioksidanlardan biridir. Hücrelerin yenilenmesini ve uzun süre canlı kalmasını sağlar. Hücre zarlarından zehirli bileşiklerin, ilaçların girmesini engelleyerek; hücreleri radyasyonun zararlı etkilerinden korur.

K Vitamini

Kan pıhtılaşmasına yardımcı olur. Yaraların kolay bir şekilde iyileşmesini sağlar.

2- Suda Eriyen Vitaminler

Suda eriyen vitaminler; B grubu vitaminler ve C vitaminidir. Bu vitaminler vücutta depolanamaz ve fazlası vücuttan atılır.

B Grubu Vitaminler

B vitamini grubuna giren; B1, B2, B3, B5, B6, B11 ve B12 vitaminleri yer almaktadır. Her birinin farklı görevleri olmakla birlikte genel olarak vücudun doğal faaliyetlerinin doğru şekilde işlemesine katkıda bulunurlar. Vücut sistemlerinin sağlıklı kalmasını sağlarlar ve bazı hormonların üretimine de yardımcı olurlar.

C Vitamini

Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücutta bağışıklık oluşturur. Damarları korumaya yardımcı olur. Kas, sırt ve baş ağrılarına karşı faydalıdır.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın