12Temmuz

Güneşten Korunmak İçin Açık Renkli Şapka Seçin

gunesten-korunma-sapkaYaz aylarında, güneşten korunmak önemli. Özellikle öğlen vakitlerine yakın zamanlarda güneş tam tepede etkisini gösterirken başımızı güneşten koruyan bir şapkamız olmadığında çeşitli rahatsızlıklarla karşı karşıya gelebiliriz. Ancak şapka kullanıyor olsak da bu şapkanın renginin de önemli olduğunu biliyor muydunuz?

 

Başımızı güneşten koruyan şapkalar, çeşitli boyutlarda, şekillerde ve renklerde olabiliyorlar. Şapkaların boyut ve şekillerinin güneşten koruma konusundaki etkileri malum fakar şapkaların renkleri de bu konuda önemli bir özellik.

 

Genel bir kural var. Koyu renkler az miktarda ışığı yansıtır, açık renkler çok. Beyaz, üzerine gelen tüm ışığı yansıtırken; siyah da üzerine gelen tüm ışığı soğurur, yani tutar. Bu kurallardan hareketle güneşten gelen ışıkları koyu renkli şapkalar soğururken açık renkli olanlar ise maksimum düzeyde yansıtır. Bu sebeple güneşten koruması için aldığımız şapkaları seçerken açık renklere öncelik vermeliyiz. Açık renkler, sıcak güneş ışınlarını yansıtarak başımızda daha iyi bir koruma sağlayacaktır.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın