05Temmuz

Sahur Vakti Beslenme Nasıl Olmalıdır?

sahur-vaktiOruç tutan kişiler için belki iftardan daha önemli bir konumda olan, olması gereken öğün sahur. Oruca başlanacak olan zaman, sahur için ilk söylememiz gerekenlerin başında boş şekilde geçiştirilmemesi gerektiği geliyor.

 

Gecenin ilerleyen vakitlerine denk geldiği için özellikle uyanmakta zorluk çeken kişiler, yoğun bir iş temposu içerisinde bulunanlar, iştahım yok diyenler sahura kalkmadan oruç tutmayı tercih ediyorlar. Fakat sağlıklı bir Ramazan ayı için bu çok yanlış bir tercihtir ve mutlaka sahura kalkıp doğru şekilde beslenmek gerekmektedir. Sahur vaktinde uyanan bazı kişiler ise yalnızca su içerek bu vakti geçiştirebiliyorlar. Fakat benzer şekilde yalnızca su içmek de faydalı olmayacaktır.

 

Ramazan ayı için sahur önemli bir vakit. O halde bu önemli vakitteki beslenmemiz konusunda dikkat etmemiz gereken noktaları ve besin türlerini birlikte inceleyelim.

 

Aşırı tuzlu, acılı, baharatlı yiyecekler: Bu tür yiyecekler hem susuzluk hissi uyandırır hem de özellikle acı olanlar başta olmak üzere baharatlar besinlerin hızlı sindirilmesine ve erken acıkma hissi oluşmasına neden olur. Sahur zamanları mutlaka uzak durulması gerekmektedir.

 

  • Aşırı yağlı besinler: Sahur yemeklerinde yine kaçınmamız gereken bir diğer besin türü aşırı yağlı olanlar.

 

  • Bolca su: Günlük su ihtiyacımızı günün büyük bir kısmında oruçlu olduğumuz için gideremiyoruz. Fakat oruçlu olduğumuz bu zamanın dışında da ihtiyacımızı tamamlamamız gerekiyor. Bu sebeple sahura kalktığımızda bolca su tüketmemiz önemli.

 

  • Yumurta: İyi bir protein kaynağı olarak bilinen yumurtanın tok tutucu özelliği de uzmanlar tarafından belirtiliyor. Sahur zamanı fazla yağ tüketiminden kaçınmak için yumurtayı haşlanmış olarak tüketmekte fayda var.

 

  • Kahvaltılıklar: Kahvaltılarda tükettiğimiz peynir, tuzsuz (az tuzlu) zeytin, domates, salatalık, reçel gibi besinler sahur zamanı sağlıklı bir beslenmenin oluşturulmasına yardımcı olacaktır. Bu besinleri haşlanmış bir yumurta ile de destekleyebiliriz.

 

  • Kepekli ve tam buğday ekmekleri: Ekmek tercihlerimizi kepeklilerden ve tam buğday ekmeklerinden yana kullanmamız önemli. Bu tür ekmeklerin içeriğindeki yüksek posa miktarı ile daha uzun süre tok kalmamız mümkün.

 

  • Çorbalar: Çabuk sindirildikleri ve tok tutmadıkları düşünüldüğü için çorbalar sahur zamanları pek tercih edilmezler, fakat aslında çorbalar da sağlıklı birer tercih olacaktır. Ancak çorbaların tek başlarına tercih edilmemelerini öneriyoruz. Çorbamızın yanına ekleyeceğimiz diğer besinlerle güzel bir sahur sofrası hazırlayabiliriz.

 

  • Diğer yan besinler: Yoğurt ya da yoğurttan yaptığımız cacık veya ayran gibi besinler, kompostolar ve salatalar tüketeceğimiz yiyecekleri çok iyi destekleyebilirler. Sahurda yiyeceklerinizin yanında bu gibi yan besinleri de bulundurmanız hem sağlıklı bir sahurun hem de daha uzun süreli tokluk hissinin anahtarı.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın