28Haziran

Ramazan Ayında Spor Yapılır Mı? Nelere Dikkat Edilmelidir?

spor-yapan-adamSporun öneminden sürekli bahsediyoruz. Fakat Ramazan ayının da gelmesi ile birlikte aklımızda bazı sorular var: Ramazan ayında spor yapılır mı? Eğer yapılırsa nelere dikkat edilmelidir? Oruçlu iken spor yapmanın zararları var mı? Gelin bu gibi soruların üzerinden birlikte geçelim.

 

Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesi ile oruç tutulan süre uzuyor ve gün içerisinin de oldukça sıcak geçmesi oruç tutmayı zorlaştıran bir hal alıyor. Peki böyle bir durumda sporu nereye koymalıyız? Ramazan ayında spor yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Tabii ki spor her zaman ihtiyaç duyulan bir şey. Asla spor yapmayın, spordan uzak durun denilemez. Fakat sporun nasıl ve ne zaman yapılacağı çok önemlidir.

 

Oruç tutulurken su veya bir besin tüketilemediği için vücudumuzun kaybettiklerini yerine hemen geri koyamıyoruz. Normal zamanlarda spor faaliyetlerimizde yanımızdan eksik etmediğimiz suyumuzu oruçlu iken tüketemediğimiz için spor konusunda çok dikkatli olmalıyız. Oruçlu iken ağır, yorucu ve çok uzun süreli sporlar yapılmamalıdır. Hafif, vücudu çok fazla yormayan, vücudu bitkin düşürmeyen egzersiz hareketleri tercih edilebilir. Ya da örneğin açık havada yavaş bir yürüyüş de ideal olabilir. Ancak açık havada yapılan sporlar için günün sıcak saatlerini tercih etmemek lazım. Özellikle serin saatler, spor yapmak için daha ideal olacaktır. Örneğin, sabahın erken saatleri gibi.

 

Her şeye rağmen en ideali oruçlu iken değil, iftardan sonra spor yapmaktır. İftarda karnımız doyduktan birkaç saat sonra spor yapılabilir. Belki tempolu bir yürüyüş ya da koşu. Fakat burada iftar yemeğinden hemen sonra spora geçmemek lazım. Birkaç saat süre bırakıp besinlerimizin sindirilmesini beklemeliyiz. 1-2 saat geçtikten sonra spor yapılabilir. Ayrıca iftardan sonra yapılacak olan sporlarda suyumuzu da yanımızda bulundurarak, terleme ile kaybettiğimiz suyu geri vücudumuza alabiliriz.

 

Ek olarak Ramazan ayında yaptığımız sporlarımızı bayramda da devam ettirmeliyiz. Bayram nedeniyle artan besin tüketimi, alınan fazla enerji iyi bir sporla dengelenebilir.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. bir yıl denedim çok süper oldu. ramazanda spor

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın