16Haziran

Düzenli Spor Sağlık İçin Önemli

sporSağlığımızı kaybettikten sonra kazanmak için değil, öncelikle hiç kaybetmemek için çaba göstermeliyiz. Çünkü kaybedilen sağlığı geri kazanmak bizler için daha zor olacaktır. Sağlığımızı yitirmemek için yapabileceklerimizin başında ise spor geliyor. Spor, sağlıklı bir vücudun anahtarı olsa da burada önemli nokta sporun düzenli olarak yapılması.

 

Haftada bir yapılan yürüyüşün, nadiren gidilen koşuların, arada bir yapılan halısaha maçlarının “ben spor yapıyorum” olarak görülmesine rağmen uzmanlar bu kadar az yapılan sporun aslında pek de yararı olmadığını belirtiyor. Uzmanlar, yapılan sporun belli bir düzene kavuşturulmasını öneriyorlar. Bu noktada eğer aksi bir sağlık problemi yoksa haftada en az 3 gün spor yapılması gerektiğini söyleyebiliriz. Bu sayıyı kendinize göre arttırabilirsiniz de. Fakat azaltmanız vücudunuz için faydasını oldukça azaltacaktır.

 

Haftada 3 veya daha fazla gün yapılan sporun da kısa kesilmemesi gerekiyor. Dışarıda yapılan kısa yürüyüşleri, evde yapılan 10-20 dakikalık egzersiz hareketlerini tek başlarına yeterli görmek pek mümkün değil. Spor yaptığınız günler spor sürenizi en az 1 saate çıkarmalısınız.

 

Bahsettiğimiz koşullara dikkat edilerek, bilinçli şekilde yapılan spor sağlığımızı korumamızda yardımcımız olacaktır. Ancak tek başına sporun sağlık için yeterli olmadığını da bilmemiz gerekiyor. Düzenli ve sağlıklı beslenmemize de dikkat etmeliyiz. Bu aşamalarda merak ettiklerimiz, sorularımız ya da yaşadığımız sorunlarımız olursa mutlaka bir uzmana ya da doktora danışmayı unutmamalıyız.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın