01Haziran

Deniz Ve Havuz Kenarında Küçük Çocuklara Dikkat

havuzTatil döneminin gelmesi ile birlikte fırsatı olanlar çeşitli tatil yerlerine ya da şehir içerisindeki havuzlara gidebiliyorlar. Sıcak havalarda bizler için serinlemenin ve rahatlamanın en güzel yollarından bir tanesi olan denizler ve havuzlar; küçük çocuklarımız için ise her ne kadar eğlenceli olsa da aynı zamanda dikkatsizlik sonucu tehlike oluşturabiliyorlar.

 

Havuz kenarlarında oynayan çocukları sık sık görmemiz mümkün. İçlerindeki enerji ile yüzüyor olmasalar bile kenarlarda koşturan, oyunlar oynayan çocuklar için bir yandan tehlikeler de söz konusu. Islak olan yerler, kayıp düşmeye oldukça müsait. Çocuklarımızın yaralanmalarına karşı önlemlerimizi mutlaka almalıyız. Ayrıca çocuklarımızın bir dikkatsizlik sonucu derin havuzlara da düşebilme tehlikeleri söz konusu. Örneğin yine ayakları kayabiliyor ya da havuzda kalan bir oyuncaklarını almaya çalışırken düşebiliyorlar. Herhangi bir boğulma durumu ile karşı karşıya kalmamamız için bu konuda da önlemleri elden bırakmamalıyız.

 

Denizler de havuzlara benzer şekilde çeşitli tehlikeler barındırabiliyor. Özellikle dalgalı ve bir anda suyun derinleşebildiği sahillerde çocuklar gözetim altında olmalıdır. Çocuklar suda oynarken, yüzmeye çalışırken, bir oyuncaklarını almaya çalıştıklarında çeşitli olumsuz durumlarla karşı karşıya kalabiliyorlar. Dalgalı denizlerde dalga bir anda çocuklara çarpabilir, simit ya da kolluk gibi bir araç kullanıyorlarsa da dalga onları istedikleri yönden ve yerden çıkartabilir.

 

Tüm bu durumlara karşı almamız gereken aslında çok temel, çok önemli önlemler yer alıyor. Hem kendimiz, hem de çocuklarımız için yüzme eğitimine önem vermeliyiz. Kendimiz de eğer bilmiyorsak mutlaka iyi bir şekilde yüzme öğrenmeliyiz ve çocuklarımızın da gerekli kurslarda, bizlerin de desteği ile yüzme öğrenmesini sağlamalıyız. Tabii hiçbir zaman küçük çocuklar için yüzme bildiklerine tamamen güvenmemeliyiz, onların da bir anda boş bulunup telaş yapabileceklerini göz önünde tutmalıyız. Bahsettiğimiz alanlarda çocuklarımızı hiçbir zaman yalnız bırakmamalı, her daim göz önünde tutmalıyız. Her an yardım edebilecek uzaklıkta yer almalıyız.

 

Unutmayın, denizler ve havuzlar bizlerin eğlenebilmesi ve hoşça vakit geçirebilmesi için. Bizim başımıza gelmez deyip önemsemezsek eğer sonunda hiç istemediğimiz durumlarla karşılaşabiliriz.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın