31Mayıs

Sık Tartılarak Moralinizi Bozmayın

tartilmakEğer bir diyet programına başladıysanız, artık yediklerinize ve yaptıklarınıza dikkat ederek fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız bunu başarmak için moral ve motivasyona da ihtiyaç duyarsınız. Motivasyonunu kaybetmiş bir kişi, kilolarından kurtulmak için girdiği bu yolda çabuk pes eder. İnsanlar da yaptıklarının karşılığını bir an önce görebilmek için sık sık tartılma eğiliminde oluyorlar. Fakat sık tartılmanızı önermiyor, sonucunda morilinizin bozulmasını veya yanılmanızı istemiyoruz.

 

Evlerimizde hatta belki de çalıştığımız yerlerde tartılar var. Eğer bizler fazla kilolarımızdan kurtulmaya çalıştığımız bir dönemde bu tartıları sürekli olarak, her gün kullanmaya başlarsak hem görebileceğimiz sonuçlar moralimizi bozabilir, hem de sonuçlarla yanılabiliriz.

 

Bünyemiz gereği, bir gün içerisinde aynı tartıda aynı şekilde tartılıyor bile olsak her defasında başka bir sonuç görmemiz çok olası. Çünkü hiçbir şeyi düşünmesek de en azından vücudumuzun büyük bir oranına sahip olan su bile dengeleri oldukça değiştiriyor. Vücudumuzdaki su miktarının azalıp artması ile, yediklerimizle, içtiklerimizle gün içerisinde tartının bize gösterdikleri sürekli değişebiliyor.

 

Tabii bunlar dışında tartıldığımız ortam da önemli. Evimizde tartılmak ile farklı bir ortamda tartılmak arasında süre geçmemiş olsa da farklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Ya da tartınızın sabit bir yeri yoksa ve her defasında çıkartıp bir yere koyup öyle tartılıyorsanız koyduğunuz yer dahi sonucu etkileyecektir.

 

Sık sık tartılmak, gün içerisinde birçok farklı sonucu görmek anlamına geliyor. Bu da bazı ortamlarda çıkan düşük sonuçların kısa süreli mutluluk yaşatmasına sebep olsa da bazı anlarda daha fazla kilolu çıkıyor olmak, bizlere yaptıklarımızın işe yaramadığını düşündürebilir, ama öyle değil.

 

Bu sebeplerden ötürü sık sık tartılmak yerine bunu haftada bir defa gerçekleştirmek daha doğru olacaktır. Her haftanın aynı günü, aynı saatlerde ve aynı yerde tartılmak; geçen zaman konusunda daha iyi bir yorum yapabilmenize olanak sağlayacaktır. Çünkü bir haftalık bir zamanı ele alırsak eğer gramlarla ölçülen bir değişim bekliyoruz ve bu değişimi ortam, zaman, üzerimizdeki kıyafetler, takılarımız, cebimizde varsa telefon veya cüzdan gibi öğeler dahi etkiliyor.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın