29Mayıs

Güneş Kremleri Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

gunes-kremiYaz aylarında güneşlenirken vücudumuzu güneşin zararlı etkilerine karşı koruyabilmek için güneş kremlerini kullanırız. Güneş koruyucu bu ürünler sayesinde doğrudan güneş ışığını alan vücudumuzu güneşin ultraviyole ışınlarına karşı korur. Başta yanıklar gibi zararlı etkilerin oluşmasını mümkün olduğunca engeller. Peki güneş kremlerini kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Güneş kremlerinin üzerinde faktör adı verilen sayılar bulunuyor. 15, 30, 50 gibi belirtilen bu sayılar güneş kreminin koruyuculuğunun bir ölçüsü diyebiliriz aslında. Özellikle hassas, açık tenli kişiler yüksek faktörlü güneş kremlerini tercih etmelidirler. En az 30 ve yukarısını tercih etmeleri bu kişiler için daha iyi olacaktır. Ten rengi koyu kişiler ise daha az faktörlü ürünleri dilerse tercih edebilir.

 

Güneş kremleri sadece sahillerde, plajlarda, tatillerde sürülecek diye bir kural yok. Yaz aylarında, güneşin yoğun olduğu saatlerde her hangi bir yere giderken de güneş kremleri vücudumuzu koruyabilmek için tercih edilebilir.

 

Güneş kremlerini, güneşe çıkmadan en az 20 dakika önce tüm açık, güneş alacak olan yerlerimize sürmeliyiz. Bu belirttiğimiz 20 dakikalık süre boyunca güneşe çıkmamamız daha verimli olacaktır.

 

Güneşte kaldığımız süre eğer uzun ise yaklaşık 2-3 saatte bir yeniden kremlenmeliyiz. Ayrıca her ne kadar güneş kremlerinin üzerinde suya karşı dayanıklıdır gibi ifadeler yer alsa da bu sürede çeşitli etkinliklere katıldıysak, denize veya havuza girdiysek veya duş aldıysak kremi bunlardan sonra da yenilemekte fayda var. Böylelikle kremin koruyuculuğu daha etkili olacaktır.

 

Unutmamak lazım ki güneş kremleri büyük oranda koruma sağlasa da sizi tamamen koruyamaz. Yine de güneşlenirken dikkatli olmalı, güneş kremini tazeleyerek etkinliğini arttırmalıyız. Güneşin dik pozisyonda olduğu öğle saatlerinde güneş kremi sürsek bile güneş altına çıkmayı tercih etmemeliyiz.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın