25Mayıs

Metabolizmanız İçin Kas Kütlenizi Arttırın

spor-yapan-kadinGünümüzde fazla kilolar birçok insanın problemi. Kilolardan kurtulmak ise çok büyük bir sorun. Günlük tempoda kurtulmak istediğimiz kilolarımızı bir türlü bırakamıyoruz. Farklı yöntemlerle kilo vermeye çalışsak da kimi zaman bu yöntemler de işe yaramıyor. Fakat kilo vermek, metabolizmayı hızlandırmayı gerektiriyor. Hızlı bir metabolizmanın da en önemli yapıtaşlarından bir tanesi vücutta yer alan kas kütlesi.

 

Metabolizmayı hızlandırmanın temel koşullarından bir tanesi vücudumuzda yer alan kas kütlesini arttırmak. Yani daha hızlı bir metabolizmanın yolu kas kütlesinin arttırılmasından geçiyor. Dengesiz ve sağlıksız beslenmek vücudumuzda yağ depolanmasını arttırır. Fakat yap deposu bize doğrudan vücut fazlalığı, fazla kilo olarak dönüyor. Bizler bunun yerine vücudumuzdaki kas kütlesini arttırmalıyız.

 

Kas kütlesinin arttırılması, metabolizmanın da beraberinde daha hızlı hale gelmesine yardımcı oluyor. Düzenli spor yapmak ise burada kas kütlesini arttırma konusunda önemli.

 

Kas kütlemizi arttırabilmek için düzenli yürüyüşlerle spor aktivitelerimizi başlatabiliriz. Ayrıca kaslarımız için çeşitli ağırlık hareketlerini de düzenli tekrar etmek yardımcı olacaktır. Ağırlık çalışmaları yüksek ağırlıklarla yapılacak diye bir kaide yok. Özellikle bayanlar bu konuda merak etmesinler. İçi su ile dolu iki pet şişeyi bile evinizde ağırlık olarak kullanabilir, düzenli olarak kısa periyotlarla bu ağırlık çalışmalarını yapabilirsiniz.

 

Kas kütlesinin vücudumuzda fazla, yağ kütlemizin ise az olması ile birlikte kalori yakımımız daha fazla olacaktır. Çünkü kas bölgelerinde, yağ dokularına oranlar çok daha fazla kalori harcanmaktadır. Böylelikle günlük yaşamımızda almaya devam ettiğimiz kalorileri de daha rahat yakabilecek konuma geliriz.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın