24Mayıs

Zayıflamak İçin Aç Kalmak Değil, Bilinçli Beslenmek Önemli

saglikli-zayiflamaFazla kiloları sebebiyle sıkıntı çeken birçok kişi var. Bu kişiler, fazla kilolarından kurtulmak isterken farklı zamanlarda çeşitli diyetleri, birbirinden farklı yöntemlerini deneyebiliyorlar. Ancak birçoğu bilinçsizce yapılan ve olumsuz sonuçlanan denemeler, hem moral bozuyor hem de bu yolda bizleri yıldırabiliyor. Bu sebeplerle eğer zayıflamak istiyorsak bilinçsiz bir şekilde aç kalmayı değil, bilinçli bir şekilde sağlıklı beslenmeyi tercih etmeliyiz.

 

Birçok uzmanın üzerinde durduğu gibi, aç kalmak zayıflatmaz. Aksine kilo bile aldırabilir. Bilinçsiz yapılan diyet denemelerinin geneline baktığımızda da zaten insanların büyük bir kısmının fazla kilolarından kurtulamadıklarını, belki aksine kilo aldıklarını ya da sağlıklarını kaybettiklerini görebiliyoruz. Bu sebeplerle zayıflamak için bilinçsizce bir diyet yapmamak, aç kalmamak, sadece yemiş olmak için yememek; beslenmemizi bilinçli hale getirmemiz lazım.

 

Beslenmemizde şu konulara özellikle dikkat ederek başlamalıyız:

 

  • Ne yiyoruz?
  • Nelerle birlikte yiyoruz?
  • Ne zaman yiyoruz?
  • Ne kadar yiyoruz?

 

Eğer bu sorulara vereceğimiz cevapları göz önüne alıp, bunların değerlendirmesini doğru bir şekilde yaparsak işte o zaman bilinçli beslenmenin adımlarını atmaya başlamış oluyoruz.

 

Tabii ki bu soruları cevaplandırmak yetmeyecektir. Dediğimiz gibi değerlendirmelerini doğru bir şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. Örneğin kendinize ne yiyorum ben diye sorduğunuzda sürekli aynı cevabı veriyorsanız bir hata var demektir, yediklerinizi çeşitlendirmelisiniz. Bu gibi önemli değerlendirmeler sonucunda dengeye koyacağınız beslenmenizle birlikte artık hem sağlığınızı koruyabilirsiniz hem de fazla kilolarınızdan daha rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın