20Mayıs

Sağlıklı Tırnaklar İçin Dikkat Etmemiz Gereken Noktalar

tirnak-bakimiEl ve ayak tırnakları, güzelliğin tamamlayıcı noktalarındandır. Bakımsız, kötü bir görünüme sahip tırnaklar, güzelliği ve kadının genel görünümünü de bozacağı için tırnaklara mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca işin sağlık boyutu da var mutlaka. Tırnaklarımızın sağlıklı bir yapıda olmasını tabii ki isteriz. Her kadının, sağlıklı ve güzel tırnaklar için alabileceği bazı önlemler var. Bu noktalara dikkat ederek tırnaklarımızda sağlığı ve güzelliği korumamız mümkün.

 

Tırnakların sağlığını ve güzelliğini etkileyen en önemli noktaların başında kişinin beslenmesi geliyor. İyi ve dengeli bir beslenme, tırnaklara da aynı şekilde yansıyor. Sağlıklı ve güzel tırnaklar için et ve özellikle beyaz etlerden balıkların tüketiliyor olması önemli. Ayrıca tırnak yapısına katkıda bulunan süt ve süt ürünlerindeki kalsiyum nedeniyle bu besinlerin de günlük ve düzenli olarak tüketilmesine özen gösterilmelidir.

 

Tırnakların sağlığı için ojelerin uzun süre boyunca tırnaklarda bırakılmaması, düzenli olarak silinip tırnaklara hava aldırılması ve tırnakların temizlenmesi önemli. Ayrıca tırnaklar kısa şekilde kesilmeli, uzatılmak isteniyorsa da zaman zaman kısa kesilip tekrar uzatılmalıdır.

 

Tırnak yeme alışkanlığı tırnaklara ve görünümlerine en çok zarar veren konulardan bir tanesi. Tırnak yemek, hem tırnakların genel görünümünü bozabileceği gibi hem de çeşitli enfeksiyon risklerini de doğurabiliyor.

 

El ve ayak tırnaklarının sağlığı için bir diğer nokta ise yıkadıktan sonra nemli kalmamalarıdır. Ellerimiz nemli olduğunda genellikle hava alıyor olsa da ayaklarımızı nemli halde bırakıp kapalı ayakkabılar, çoraplar giydiğimiz zaman sağlık sorunları oluşabiliyor. Nemli ayakların üzerine giyilen çoraplar ve ayakkabılar uzun süre kaldığı zaman mantar oluşumu gibi problemler doğurabiliyor.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın