12Mayıs

Kilo Sorunlarında Hareketsizlik En Büyük Problem

spor-yapan-aileGünümüzün en büyük yaşam problemlerinden bir tanesi hareketsizlik. Belki biraz yaşamın bize zorladıkları ile belki de bazen işlerin kolayına kaçmamız sebebi ile büyük oranda hareketsiz bir yaşam içerisindeyiz. İşte bu tür, hareketten uzak bir yaşam tarzı kilo problemlerini tetikleyen en büyük sebeplerden bir tanesi.

 

Hareketsiz yaşam, günlük aldığımız fazla enerjinin yakılmaması, bu sebeple de bize fazla kilo olarak geri dönmesi demek. Yani beslenmemizden aldığımız enerji yakılmıyor, özellikle bel bölgesinde yağ olarak, fazla kilo olarak depolanıyor.

 

Hareketsiz yaşamla bir de yanlış beslenme alışlanlıkları birleştiği zaman kilo sorunlarının oluşmaması için neredeyse hiçbir sebep yok bile denebilir. Sağlıksız ve dengesiz beslenmek, tek yönlü beslenmek, öğün atlamak gibi hatalar sonucunda bir de hareketsiz kalarak aldığımız enerjiyi yakmadığımız zaman fazla kilolar vücudumuzda birikiyor.

 

Yapılması gereken tabii ki günlük yaşamımızı daha hareketli hale getirmek. Haftalık olarak düzenli bir beslenme programına ek olarak spor programı da hazırlamalıyız. Mümkün olduğunca yürüme, tempolu yürüme ve diğer çeşitli egzersizleri yapmalı; sporu yaşamımızdan eksik etmemeliyiz.

 

Artık havaların ısınması ile birlikte yüzmeyi de iyi bir spor alternatifi olarak görebiliriz. Ayrıca temiz havada, bol oksijenle yapılan açık hava sporları da oldukça önemli. Ayrıca ailecek yapılabilecek spor faaliyetleri ile sporlar daha eğlenceli hale getirilebilir ve birlikte bir zaman geçirme yolu olarak görülebilir. Aslında son olarak şunu da unutmayın, herkesin spora ihtiyacı vardır.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın