Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam
11Mayıs

Çocukların Beslenmesinde Sütün Önemi

sut-icen-cocukSüt ve süt ürünlerinin faydaları konusunda uzmanlar sürekli olarak bizlere tavsiyelerde bulunuyorlar. Düzenli olarak tüketilmeleri vücudumuza birçok fayda sağlarken çocukların beslenmesi konusunda özel bir parantez açalım istedik.

 

Süt, yoğurt, peynir gibi besinlerin insan vücuduna katkısı büyük. Çok iyi ve çok sağlıklı birer protein kaynağı olan bu besinlerin çocuklar üzerine faydaları oldukça önemli.

 

Yeni doğan bir çocuk anne sütü ile birlikte vücuduna gerekli proteini alırken kemik gelişimi de bu aşamada önemli ölçüde ilerliyor. Çocuğun büyümesi ve anne sütünün kesilmesi ile birlikte çocuklarımıza mutlaka süt içme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Daha küçük yaşlarda kazandırılan bu alışkanlık ile birlikte süt içmeyi seven çocuklar, ileriki yaşlarında da bu alışkanlıklarını büyük oranda devam ettiriyorlar. Böylelikle onlar için gerekli protein ve diğer önemli besin değerleri, sütten alınabiliyor. Düzenli süt tüketimi ile karşılanan günlük protein ihtiyacı, çocuklarımızın kemik gelişimi içi oldukça önemli. İleriki yaşlarda ortaya çıkan kemik erimesi hastalığına karşı da oldukça güçlü bir savunma yöntemi süt.

 

Sütün kendisinin dışında peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri de çocuklarımızın beslenmesinde önemli rol oynuyor. Yine bu besinler de çocuklarımızın sağlıklı gelişimi için onlara sevdirilmeli ve düzenli tüketmeleri sağlanmalıdır. Düzenli tüketilen süt, peynir ve yoğurt günlük ihtiyaçların karşılanması konusunda büyük yardımcı olacaktır.

 

Süt ve süt ürünleri yalnızca kemiklere faydalıdır denemez aslında. Diş sağlığı için de bu tür besinler önemli rol oynaken aynı şekilde tırnakların sağlığı da sağlanabiliyor.

 

Küçük çocuklarda süt ürünlerinin tüketimi protein yetersizliğini doğurabiliyor. Bu da tam da büyüme çağındaki çocuklarda büyümenin yavaşlamasına, bünyenin direncinin azalarak çocukların hastalıklara açık hale gelmelerine sebep oluyor. Aynı şekilde sütten alınan proteinler, beyin gelişimine de katkı sağlıyor.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın