10Mayıs

Bel Ağrısına Neden Olan Durumlar

bel-agrisiBel ağrıları, birçoğumuzun büyük bir derdi. Bel ağrıları ortaya çıkınca bir hastalık ya da bel fıtığı gibi durumlar akla gelse de günlük yaşamımızı olumsuz hale getirebilen bel ağrılarının aslında birçok farklı sebebi de olabilir. Önemli durumlar için doktorumuza mutlaka başvurmamız gerekiyor fakat bel ağrısı bir hastalık nedeniyle değil, günlük yaşamınızın içerisindekilerle de alakalı olabilir.

 

Bel ağrılarını tetikleyen en önemli unsurlardan bir tanesi yatağımız. Fazla sert ya da fazla yumuşak yataklar yerine orta sertlikte bir yatak tercih edilerek yatarken rahat bir ortam olması sağlanmalıdır. Yatağımız yatma pozisyonumuza göre vücudumuza gerekli konforu sağlayabilmeli, vücudumuzu yeterince destekleyebilmeli. Aksi durumlarda ise gecelerimizi geçirdiğimiz yataklar bel ağrılarımızın başlıca sebeplerinden olabiliyor. Özellikle eskimiş ve yıpranmış yataklarda bu durum ortaya çıkabiliyor.

 

Oturduğumuz koltuk ve sandalyeler de aynı yataklarda olduğu gibi bizleri etkileyebiliyor. Ofiste masa başı çalışanların özellikle bu konulara dikkat etmesi şart. Uzun saatler boyunca oturulan sandalyelerin rahatsız bir yapıda olması bel ağrılarına sebep olabiliyor. Ayrıca sandalyeler ne kadar rahat olsa da hareketsiz kalarak saatlerce oturmak da eklemlerimizi rahatsız edebiliyor. Ya da evde televizyon karşısında, koltukta saatlerce vakit geçirmek de aynı etkiye sahip. Bunları engellemek için ofiste, evde ya da bir seyehatte iken sık sık yerimizden kalkıp hareket etmeli ve bunun ardından tekrar oturmalıyız. Sandalyelerden ve oturmaktan bahsettik ancak doğru oturmanın önemini de söylemeden geçmeyelim. Sürekli tavsiye edilen, dik şekilde oturmak önemli. Masa başında özellikle öne doğru eğilerek oturmak bel ağrılarını tetikliyor. Bu nedenle de oturma şeklimize mutlaka dikkat etmeli, en rahat aynı zamanda sağlığımız için de en doğru şekilde oturmalıyız.

 

Giydiğimiz ayakkabılar da bu konuda önemli faktörler arasında. Rahat olmayan, eskimiş, yıpranmış, tabanı bozulmuş ya da çok yüksek topuklu ayakkabılarda uzun süre yürüme boyunca omurga dengesinin bozulabildiğini ve beraberinde ise bel ağrılarının ortaya çıkabildiğini görüyoruz.

 

Bel ağrılarının tetikleyicileri arasında fazla kilolarımız da yer alıyor. Kilo artışı, vücudumuzda ortaya çıkan bel ağrılarını da arttırıyor. Benzer şekilde taşıdığımız çantaların ağırlığı da bize bel ağrısı olarak geri dönebiliyor. Burada özellikle tek omuza takılan çantalar daha büyük bir etkiye sahip. Bu nedenle kol çantalarının ağır olmamasına özen göstermeli, mümkünse daha ağır bir kol çantası yerine sırt çantaları tercih edilmelidir. Sırt çantalarının da tabii ki iki omuza da takılarak kullanılması önemli.

 

Bu saydıklarımız, günlük yaşamımızın içerisinde bulunan ve bel ağrılarımıza sebep olabilecek öğeler. Fakat uzun süren, geçmeyen bel ağrıları için kendiniz bir teşhis koymamalı, mutlaka ve mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz bel ağrılarınızın sebepleri konusunda sizleri daha doğru bir biçimde bilgilendirebilir.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın