28Nisan

Dağcılık, Gereklilikleri ve Dağcılık İçin Tırmanış Dağları

dagcilikDağcılık sporuna ilgi duyuyorsunuz ancak başlamak için yeterli bilgiye sahip değil misiniz? Adrenalin ve heyecan dolu bu spor dalının temel gereklerini, özelliklerini mi merak ediyorsunuz? Öyleyse bu yazı tam size göre!

 

Dağcılık kesinlikle zor ve tehlikeli bir spor. Bu nedenle, öncelikle cesarete ihtiyacınız var. Sonrasında ise iyi bir dağcılık eğitimi şart. Bu spor, temelde kaya tırmanışları içerdiği için eğitiminizin ilk adımı teorik kaya tırmanışı dersleri olacak. Burada tırmanış teknikleri, tırmanış ve iniş istasyonlarının kurulması, toprope (tırmanış ipi) ve diğer malzemeler hakkında gereken bilgiyi aldıktan sonra, sizi pratik eğitim bekliyor. Bu aşamada malzemeleri takıp çıkartmak, yerden birkaç metre yukardan yapılan egzersizlerle ip inişi ve toprope tırmanışı öğreniliyor. Son olarak ise tecrübeli hocalarla uzun rotalarda tırmanışlara başlanıyor.

 

Dağcılık ekipman açısından da ciddi bir donanım gerektiriyor. Emniyet kemeri, makaralar, baton (asa, baston) , friction (altı lastikli tırmanış ayakkabıları), sikkeler stoperler (çatlaklara yerleştirilen malzemeler), çanta, uyku tulumu, ocak, krampon, kazma, çekiç, ATC, kar küreği ve uygun kıyafet mutlaka bulundurmanız gereken malzemeler.

 

Bu sporu yaparken kıyafet seçiminiz oldukça önemli. Giysilerinizin rüzgara, yağmura karşı koruyucu olması, ter buharını dışarı vermesi, sıcak tutması, az nemlenmesi ve çabuk kuruması şart. Gelin isterseniz dağcılık için gerekli kıyafetleri daha yakından inceleyelim:

 

  1. Başlık: Yün-sentetik karışımı bir başlık yeterli olacaktır.
  2. İçlik: Soğuk dağlarda üşütmemek için yün-sentetik karışımı içlik mutlaka giyilmeli.
  3. Yün kazak-gömlek: Bunların da sentetik karışımlı olanlarını tercih etmekte yarar var.
  4. Eldiven: Yün veya kaplamalı kumaş olanlar çok sıcak tutar.
  5. Pantolon: İçlik üzerine kadife veya kalın keten pantolon giymek üşümenizi engeller.
  6. Çorap: Yine yün-sentetik karışımı çoraplar hem terlemeyi azaltır hem ayaklarınızı sıcak tutar.

 

Dağcılık için tüm eğitimleriniz, ekipmanınız tamam. Peki, başlıca tırmanış dağları neresi derseniz işte size birkaç öneri:

 

Ağrı Dağı: 5137 metre ile ülkemizin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’na Eli Köyü, Çevirme Köyü, Yenidoğan Köyü ve Aralık-Ahora Çukuru rotasını izleyerek çıkabilirsiniz.

 

Cilo Dağı: 4136 metre ile ülkemizin ikinci en büyük buzulu olan Erinç Buzulu’na sahip dağa Su Köyü ve Mergan Yaylası’ndan çıkmak mümkün.

 

Süphan Dağı: Yüksekliği 4058 metre olan dağa tırmanış için en uygun zaman haziran-eylül arası. Dağa Aydınlar Köyü’nden çıkış yapabilirsiniz.

 

Kaçkar Dağları: 3932 metrelik koruma altına alınmış bu dağlara Çamlıhemşin Ayder Yaylası ve Yusufeli yollarından çıkabilirsiniz.

 

Erciyes Dağı: Daha çok kayakla adını duyuran Erciyes, tırmanış için de ideal. 3917 metre yüksekliğindeki dağa Hacılar Hisarcık yollarından çıkmak mümkün.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın