23Nisan

Fazla Tuz Tüketimi Kalsiyum Atımına Sebep Oluyor

tuzHer ne kadar birçok kişi için yemeklere tadını veren tuz olsa da uzmanlar sürekli olarak tuzun zararlarından bahsediyor. Bu konuda dikkatli olmaya çağıran uzmanlar, tuzun zararını saymakla bitiremiyorlar. Bunlardan bir tanesi de vücuttan kalsiyum atımına sebep olması.

 

Vücudumuzun tuza ihtiyacı olsa da bu oldukça düşük bir miktar, 500 miligram kadar. Bu miktardan çok fazlasını ise daha kendimiz hiç tuz katmadan, hazır yiyeceklerden, peynir gibi tuz içeren besinlerden, ekmekten ve benzeri yiyeceklerden zaten alıyoruz. Bir de bunların üzerine yemeklere eklenen fazla tuz, sofralarda konulan tuz ve dahası eklenince günlük tuz tüketimimiz katlanarak artmış oluyor.

 

Aşırı tuz tüketimi vücudumuza birçok zararla birlikte kalsiyum atımına da yol açıyor. Vücudumuz, özellikle de kemiklerimiz için önemli olan kalsiyumun vücudumuzdan atılması başta kemiklerde olmak üzere dişlerde ve tırnaklarda da sorunlara yol açabiliyor.

 

Saydığımız sebeplerden ötürü tuz tüketimi konusunda dikkatli olmalıyız. Fazla tuzu beslenmemizden uzaklaştırmalı ve mümkün olduğunca az tuz tüketmeliyiz. Biz hiçbir yemeğimize tuz katmasak dahi tuz almaya devam ettiğimizi unutmadan beslenmemize yön vermeliyiz.

 

Kalsiyum ihtiyacımız için de özellikle süt ve süt ürünlerinin tüketimine özen gösterebiliriz. Süt, yoğurt, peynir gibi besinler kalsiyum açısından oldukça zengindir. Düzenli tüketimlerinde kalsiyum ihtiyacımızı karşılayabiliriz.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın