22Nisan

Koltuk Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

koltukEvimizin oturma odalarında koltukların yeri bizler için ayrıdır. Zaman zaman misafirlerimizi ağırladığımız bu koltuklarda kimi zaman eğlenir kimi zaman ayaklarımızı uzatıp güzelce dinleniriz. Peki birçok kişinin büyük bir zaman geçirdiği koltukların seçiminde de özenli davranmamız gerekmiyor mu? Biz de, koltuk seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini sizler için sıraladık.

 

Koltuklarda öncelikle rahatlık ve daha sonra görünüm bizler için çok önemli. O yüzden bu iki yönden değerlendirmelere yoğunlaşacağız.

 

Rahat bir koltuk anlayışı kişiden kişiye göre değişebilir. Bu yüzden şöyle, şu şekilde bir koltuk seçin diyemeyiz. Sadece seçeceğiniz koltuğun çok yumuşak olmasını ya da çok sert olup rahatsız etmesini önermiyoruz. En iyi kararı burada siz vereceksiniz. Koltuk takımı bakarken mağazalarda üzerine oturup rahat mı değil mi kontrol edebilirsiniz. Oturduğunuzda sizi rahatsız ediyor mu, sırtınızı yasladığınızda rahat mısınız, oturduğunuzda ayaklarınız havada mı kalıyor ya da ayaklarınızı fazla kıvırmak zorunda kalıyor musunuz? Tüm bu açılardan koltuğun yumuşaklığından, boyutlarından, yüksekliğinden, alçaklığından kaynaklı avantaj ve dezavantajlarını değerlendirebilirsiniz.

 

Koltuğun rahatlığından sonra görünümü de oldukça önemli. Alacağımız koltuk, yerleştireceğimiz odamıza uyum sağlamalı, dekoratif anlamda tamamlayıcı olmalıdır. Odamızın var olan renkleri ve desenlerini düşünerek koltuk tercihimizi yapmalıyız. Odanın yerinden duvarına, diğer mobilyalarından, aksesuarlara kadar her şey bir bütün halinde düşünülmeli ve koltuğun rengi de ona göre seçilmelidir.

 

Ayrıca koltuğun rengi dışında içerisinde barındırdığı çizgiler, desenler de önemli. Bu çizgi ya da desenler de odanın geneline uyum sağlamalıdır. Odanıza çiçek desenleri hakimse eğer koltuğunuzda da yine çiçek deseni tercih etmek yanlış olacaktır. Bu durum odanızın boğulmasına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda daha sade koltuklar tercih edilmelidir. Küçük odalarda da yine desenden uzak, düz renk koltukları tercih edebilirsiniz. Açık renkli ve düz renkli koltuklar dar olan alanı daha da boğmayacaktır.

 

Rahatlık ve görünümün dışında diğer bazı önemli noktalar da yok değil. Bunların başında belki de hanımların en çok dikkat ettiği nokta geliyor, koltuk kaplaması. Seçeceğiniz koltuk ne tür bir kaplamaya sahip? Deri mi? Kolay silinebilir mi? Hemen zarar görür mü? Kılıflar çıkarılıp yıkanabilir mi? İşte bu sorular da koltuk seçiminde yardımcınız olabilir.

 

Alacağımız koltuğun genel özelliklerine karar vermiş olsak da peki ölçüleri odamıza uyacak mı? İşte bu çok önemli. Koltuk satın almadan önce mutlaka odamızın ve koltuğu yerleştirmeyi düşündüğümüz alanın ölçülerini dikkatli bir şekilde almalıyız. Bu ölçüleri alırken kapı açıldığında kapladığı alan gibi detayları da göz önünde bulundurmalıyız. Alacağımız koltuk, yerimize göre fazla büyükse odada rahatsızlığa sebep olabilir. O nedenle sahip olduğumuz yere uygun bir tercihte bulunmalıyız.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın