12Nisan

Koltuk Takımı Seçerken Kolçakların Önemi

koltukEvimizi dekore ederken, oturma alanlarımızda bir, iki ya da üç kişilik koltuklardan oluşan koltuk takımlarından beğendiğimiz birini alıp evimize getiriyoruz. Fakat alınan koltuk takımlarında yaşanan birçok memnuniyetsizlik koltukların kolçakları yüzünden ortaya çıkıyor. Bu sebeple koltuk takımımızı alırken takımdaki koltukların kolçaklarına dikkat etmeliyiz.

Koltukların yanlarında bulunan kolçaklar neden önemli? Çünkü özellikle yer sıkıntısı çekilen odalarda kullanılan koltukların kol kısımları hayli fazla yer kaplıyorsa eğer odanın zaten dar olan alanı daha da darlaşmış oluyor.

Sahip olduğumuz alan dar ise ya da geniş olsa da bir türlü sığamıyorsak eğer bir de koltuklarımızın var olan sınırlı alanı daha fazla işgal etmesine izin vermemeliyiz. Tabi koltukları odadan çıkartıp az sayıda kişi için oturma alanımız olduğu zaman bu durum hoşumuza gitmeyecektir. Bu nedenle aynı sayıda koltukla daha az miktarda alan işgal etmeye bakalım. İşte daha az alan işgali için koltukların kişi sayısından ödün veremesek de koltuğun kolçak ve sırt bölümüne bakarak bir seçim yapabiliriz.

Dar alana sahip odalarda kolçakları ve sırt kısmı çok kalın olmayan, fazlaca yer işgal etmeyen koltuk modelleri tercih edilmelidir. İlla ki kolçak kısımlarının bolca yeri işgal etmesine gerek yok. Bu şekilde de dekoratif açıdan kuvvetli bir tercih yapabilirsiniz. Ayrıca yine yerden tasarruf etmek istiyorsak örneğin, 2 adet 1’er kişilik koltuk yerine 1 adet 2 kişilik koltuk daha az yer kaplayacağından ötürü tercihlerimizi de bu şekilde kullanabiliriz.

Koltuklarımızı alıp eve getirdikten sonra sıkıntı yaşamamak adına mutlaka odamızın ölçülerini kapının ve pencerelerin konumuna, açılış yönlerine göre belirleyip not almakta fayda var. Alacağımız koltukların da ölçüleri üzerinden odamızda nereye yerleştirebileceğimiz konusunda kısa değerlendirme yaparsak, daha sonra ölçülerle alakalı problemlerimizin ortaya çıkışını engellemiş oluruz.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın