11Nisan

Dişlerimize Sürekli Zarar Veriyoruz

dis-sikmaGünlük hayatta şekerli besin tüketmek, diş fırçalamamak gibi besin kaynaklı diş rahatsızlıkları olduğu gibi gün içerisinde farkında olduğumuz veya olmadığımız birçok alışkanlığımız sonucunda aslında dişlerimize zarar verdiğimizi biliyor muydunuz? Sürekli tekrarladığımız öyle durumlar var ki aslında her geçen zaman dişlerimiz daha da zarar görebiliyor. Peki nedir bu kötü alışkanlıklarımız?

 

Diş yapısı her ne kadar çiğnemek ve öğütmek üzerine gelişmiş olsa da yumuşak besinler kolay öğütülür. Ancak dişimizle temas eden sert “şeyler” diş yapımızın bozulmasına, çeşitli diş rahatsızlıklarının görünmesine sebep olabiliyor. Peki dişimize zarar veren bu sert “şeyler” neler?

 

  • Diş: Evet, dişler aslında bir yandan diğer dişlere de zarar verebiliyor. Kuvvetli çene kaslarımızla farkında olmadan da olsa dişlerimizi gün içinde ya da gece uyurken sıktığımız takdirde dişlerimiz zarar görüyor. Aynı şekilde dişleri gıcırdatmak, birbirine sürtmek de zarar verebiliyor.

 

  • Kalem: Direk kalem dişlerimize zarar veriyor dediğimizde garip dursa da bir gerçek. Okul ya da iş temposu içerisinde kalem kullanan kişiler ellerindeki kalemi dişlerinin arasına alıp çiğneyebiliyor.

 

  • Şişe kapağı: Şişe kapaklarını da açacağımız olmadığı zaman dişimizle açmaya yeltenebiliyoruz. Fakat sert yapıda olan ve zor açılan kapaklar dişimize fazla zarar verebiliyor.

 

  • Sert kabuk: Ceviz, fındık gibi besinlerin sert kabuklarını dişimizle kırmamamız gerektiğini söylerler. Doğru söylüyorlar. Sert yapıdaki bu kabukları dişimizle zorladığımızda aynı şekilde dişimize de zarar vermiş oluyoruz.

 

Başlıca sıraladığımız bu davranışlarımızla geçen her dakika güzel dişlerimize zarar verebiliyoruz. Bunların sonucunda da diş raharsızlıkları ile karşı karşıya kalmamız kaçınılmaz. O halde bunlardan ve bu gibi davranışlardan uzak durmamız diş sağlığımız açısından şart. Peki siz hangilerini yapıyorsunuz?

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın