08Nisan

Dekorasyonda Retro Tarz Nedir?

retro-dekorasyonSon zamanlarda retro kelimesini sık sık duymaya başladık. Özellikle dekorasyonda retro tarzdan bahsediyoruz zaman zaman. Peki nedir bu retro tarz? Neyi ifade ediyor?

 

Retro, kelime olarak bizlere geçmişi işaret ediyor. Yani geçmişe dönüş diyebiliriz bir yerde. Evimizde, iş yerimizde, herhangi bir odada dekorasyon yaparken geçmişin izlerini yansıttığımız dekorasyon fikirlerine retro tarz diyoruz.

 

Retro tarz dekorasyonlarda geçmişte moda olmuş bir dekorasyon fikrini kullanıyoruz. Fakat geçmiş derken çok uzun zaman öncesine gitmemize de gerek yok. Bazen sadece birkaç yıl öncesinde moda olmuş fakat modası geçmiş fikirleri de retro tarz olarak evimize yansıtabiliriz. Ya da 50’lerin, 60’ların, 70’lerin, 80’lerin moda öğelerini alıp evimizde uygulayabiliriz.

 

Retro tarz dekorasyon yaparken dikkat etmemiz gereken noktalar da var. Örneğin bir odaya 70’lerin tasarımını uygulayacağız derken tüm odayı baştan aşağı 70’lerin öğeleri ile doldurmak genel görünümün bozulmasına sebep olabilir. Bunun yerine günümüzün modernliği ile uyumlu bir şekilde harmanladığımız tasarım fikirlerini düşünebiliriz.

 

Aynı şekilde geçmişte bir döneme yönelmek yerine birçok dönemin farklı öğelerini kullanmak da riskli olabilir. Bunun yerine tarzını beğendiğiniz bir dönemin dekorasyon öğelerini evinizde ya da evinizin bir odasında kullanabilirsiniz.

 

Retro tarz dekorasyon yapmak için tarzını beğendiğimiz bir dönemi seçmek faydalı olacaktır. O döneme ait renkler, o dönemle özdeşleşen desenler ve şekiller dekorasyonunuzun temelini oluşturacaktır. Ayrıca dönemin izlerine zeminden tavana, aydınlatmadan koltuk modellerine kadar farklı alanlarda yer verebilirsiniz.

 

Bazen retro dekorasyonunuzu ev aksesuarları da iyi bir şekilde tamamlayabilir. Örneğin tablolar, tablolardaki resimler; biblolar, biblo figürleri; çerçeveler ve resimler ev dekorasyonunuzda istediğiniz havayı kazanmanıza yardımcı olabilir.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın