05Nisan

Yemek Odalarının Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

yemek-masasiYemeklerimiz için özel ayırdığımız yemek odalarımızda ya da salon gibi odalarımızda yemek masamızın yer aldığı bölümlerde aydınlatma bir hayli önemli. Çoğunlukla akşamları ağırladığımız misafirlerimize ikram edeceğimiz yemeklerin ve sofra düzeninin yanı sıra ortamın aydınlatması önem kazanıyor.

 

Yemek yerken nispeten karanlık ya da loş bir ortam pek tercih edilmez. Yemek yenilen odanın yeterince iyi aydınlanıyor olması daha rahat bir yemek için şart. Eğer kahvaltı ya da öğlen yemeği gibi bir zamanda yemek yenilecekse, yani hava daha aydınlık ise ortam için ek bir aydınlatma ünitesine gerek kalmayabilir. Ancak unutmamak lazım ki gündüz dahi olsa etrafında yeterli sayıda ve büyüklükte pencere olmayan ortamlar da loş bir halde kalabilir.

 

Yemek odalarında masanın tam üzerinde bir tavan aydınlatması bulundurmak yemek yerken oldukça iyi bir avantaj sağlayacaktır. Tavan aydınlatmasının yemek yenilen masanın tam üzerine denk gelmesi hem dışarıdan bakıldığında şık bir görüntü kazandıracak hem de masanın ve masadakilerin aydınlanmasına ve rahat görülebilmesine olanak sağlayacaktır.

 

Yemek masaları için tavan aydınlatmalarının yanında ya da yerine yerden lambader de kullanabilirsiniz. Lambaderlerin uzun olması ve ışık kaynağının yerden yüksekte yer alması masalar için avantaj.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın