31Mart

Saç Dökülmesi Ve Önlemler

sac-dokulmesiGenetik saç dökülmesi, her 100 erkeğin 50’sinde ve elli yaşını geçmiş kadınların %35’inde görülen bir rahatsızlıktır. Kişilerin yaşam şartları ve hormonal değişiklikler, kelliklerin büyümesine sebep olur. Günde 50 ile 100 saç telinin dökülmesi normal karşılanabilir. Mevsim değişikliği de saç dökülmesine neden olabilir. Bu tarz dökülme 3-5 hafta devam eder, daha sonra normale döner. Genetik yatkınlık dışındaysa demir, çinko veya biyotin eksikliği, guatr gibi rahatsızlıklar saç dökülmesini tetikler.

 

Saç dökülmesinin teşhisini koymak, nedenini bulmak çok önemlidir. Saçlarınızı elinize aldığınızda 3-4 taneden fazla tel çıkıyorsa kişide aktif saç dökülmesi olabilir. Banyoda yıkanırken, banyo sonrasında ve gün içinde saçınızı tararken öbek öbek saçın dökülmesi, saçtaki seyrelmeler de aktif saç dökülmesinin habercisidir. Doktor muayenesinde dermatoskopla saç diplerine bakarak saçta incelme olup olmadığı incelenir ve çeşitli tetkikler neticesinde kesin teşhis konur.

 

Saç dökülmesini önlemek için dengeli beslenmek, bol su içmek, demir içeriği yüksek besinler almak çok önemlidir. Sık sık fön çektirmek, boya kullanmak gibi fiziki, kimyasal ve mekanik travmalar da saçın yapısını büyü ölçüde etkiler. Bunlardan uzak durmak ve çeşitli yağlarla besleyici maskeler yapmak saç dökülmesini en aza indirecektir.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Benimde saçlarım çok dökülüyordu doktora gittim stresten kaynaklı olduğunu bunun hiç bir ilaç yada ürünün durduramayacağını söylemişti gerçektende öyle saçların en fazla dökülmesinin sebebi stres

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın