30Mart

Biyolojik Saate Uygun Yaşamak

biyolojik-saatSaat kurmadan, her sabah aynı saatte uyanabiliyor musunuz Cevabınız “evet” ise, bunun sebebini hiç düşündünüz mü Sizi uyandıran “biyolojik saatiniz”. Beynimizde, nohut büyüklüğünde bir epifiz bezi vardır. Bu bez hormon salgılar ve uyanmanıza yakın nabzınız ve tansiyonunuz artar, kortizol hormonu size canlılık verir ve uyanırsınız. Her sabah bu şekilde saat kurmadan uyanabilenler için iyi bir haberimiz var. Bu durum sizin biyolojik saatinize uygun yaşadığınızı gösteriyor.

 

Biyolojik saatiniz açısından sadece kalkış değil yatış saatiniz de önemlidir. Yatma saatinizi fazla geciktirmeniz, elbette ki sabah uyanma saatinizin de kaymasına sebep olur ve bünyeniz bundan zarar görür. Hatta yapılan araştırmalar gösterdi ki yaz saati uygulamaları sebebiyle saatlerle oynamak da sağlığa zararlı ve bu dönemlerde kalp krizi riski artıyor. Haftasonu da alıştığınız saatin dışında bir saatte uyanmanız, epifiz bezinden salgılanan hormonların şaşırmasına sebep oluyor. Vücudun biyolojik ritmini, haftasonu değiştirmeye çalışan hormonlar, uyandığınızdaki sersemlik halinin başlıca nedeni. Çoğu kişide baş ağrılarının, migrenin tetiklenmesi de bu yüzden. Uzmanlar, uykuyu bu şekilde uzatmak yerine tatillerde öğlen uykusuna yatmanın çok daha doğru bir seçim olduğunu vurguluyor. Sabah 6-8 arası, yani günün ışıma vakitleri, uyanmak için en ideal zamanlama. Çünkü beynimizdeki biyolojik saatimiz gün ışığına göre kendini ayarlıyor. Uyanmak için bir mecburiyetiniz olmadığında dahi saat 7-8 arası kalkmaya özen gösterin. Bu saat geciktirildikçe vücuttaki melatonin salgısı son buluyor. Vücuttaki hormon dengemizin bozulması ruh halimizi de etkilediğinden depresyona yatkınlık artıyor. Kahvaltı için ise saat 7-8 arası uygun. Çünkü saat 830 civarları biz fark etmesek de bağırsak hareketlerimizin hızlandığı saattir. Dolayısıyla kahvaltımızın bundan önce bitmiş olması ve tuvalet ihtiyacımızı gidermemiz gerekir. Fakat işe veya okula gitme telaşı, biyolojik saatimizi bu anlamda da değiştirmemize sebep oluyor. Eğer imkanımız varsa, bunan da dikkat etmeliyiz.

 

Saat 10 ise vücut için en önemli vakitlerden çünkü uyanmamızdan itibaren artmaya başlayan tansiyonumuz ve nabzımız, bu saatte maksimum noktadadır. Tüm dünyada kalp krizinin, felcin ve aort yırtılmasının en çok bu saatte görülmesi bundandır. Ayrıca, sabah 8-10 arası kan pıhtılaşması da daha sık görülür. O yüzden saat 10’da spor yapmak özellikle kalp ve tansiyon hastaları için doğru değil.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın