Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam
28Mart

Sofralarınıza Şıklık Katacak Öneriler

mumÖzellikle evlerimizde bir misafir ağırladığımız zaman, sofralarımızın oldukça şık görünmesini isteriz. Peki, hazırladığımız lezzetli yemeklerin tamamlayıcısı olan sofralarımızın daha şık olabilmesi, daha özel bir görünüme kavuşabilmesi için neler yapabiliriz? Sizler için sofralarımızın şıklığına bir kat daha şıklık katacak öneriler hazırladık.

 

Masa Örtüsü

 

Masamızın zeminini örten masa örtüleri şıklığın en önemli öğelerinden bir tanesi. Masanızın genel teması çerçevesine uygun şekilde seçeceğiniz sade veya iddialı, beyaz veya renkli birçok seçenek arasından seçeceğiniz bir modeldeki masa örtünüz, misafirlerinizin ilk dikkatini çeken öğelerden olacaktır.

 

Mumlar

 

Yemek masanızda dekoratif bir şamdanlık tercih ederek sofranızın görünümüne büyük bir artı katabilirsiniz. Şamdanlığınıza yerleştirebileceğiniz uzun ince veya kısa ama kalın, çeşitli boyutlarda ve renklerde mumlar yer alıyor. Klasik silindir şeklindeki mumlar dışında küre ve daha birçok farklı dekoratif mum da o akşamki yemeğiniz için tercihleriniz arasında yerini alabilir.

 

Peçeteler

 

Sofralarımızda ağırlayacağımız misafirlerimize yemek takımları ile birlikte peçeteler de sunuyoruz. Ancak tam da bu noktada seçim yaptığımız peçeteler sofralarımızın dekoratif yönünde önemli rol oynuyor. Peçete deyip geçmemek lazım. Sofranıza gelecek olan kişi ilk görüşte şık bir peçete ile karşılaştığı takdirde tüm masanın şıklığı hakkında fikirlerine bu yansıyacaktır. Peçete seçimi yaparken desenine, dokusuna ve büyüklüğüne dikkat etmelisiniz. Peçetelerinizi sofralarınıza peçete halkaları ile birlikte yerleştirebileceğiniz gibi buna gerek kalmadan basit birkaç katlama stili öğrenerek sofralarınızda harikalar yaratabilirsiniz.

 

Çiçek

 

Güzel görünümlü bir sofra oluştururken sofranıza bir de çiçek yerleştirmeyi düşünebilirsiniz. Bu iyi bir yöntem olmakla birlikte mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalar da yok değil. Örneğin güzel olması için çok büyük bir çiçek seçmeniz hem sofranızın alanını küçültecek hem de sofrada oturan insanların arasına girerek görüşlerini engelleyecektir. Ayrıca çiçeğinizin yemek sırasında saçılmayacak türde olmasına da dikkat edelim. Saçılıp yemeklere bulaşabilecek bir çiçek olması kimsenin hoşuna gitmeyecektir. Bunlar yerine sade, zarif, ufak bir çiçek veya çiçek demetinin dekoratif bir vazo ile sofrada sunulması oldukça şık olacaktır.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın