26Mart

Perdeniz İle Güneş Işığının İlişkisi

perdeEvlerimizin gündüz vakitlerinde bol bol aydınlanmasını isteriz. Hatta bu yüzden “güneş girmeyen eve doktor girer” diye de bir atasözümüz vardır. Bu vakitlerde güneşi evimize bol bol almak istesek de aslında evimize giren ışığın doğrudan perdelerimizle ilişkisi var. Yanlış perde seçimi, odalarınızı normalden daha da karanlık hale getirecektir.

 

Bir odaya giren güneş ışığı, önce cam sayısı ve camların büyüklükleri ile ilgilidir. Cam sayısı çok ise ve büyük büyük camlara sahip isek odamız bolca güneş ışığı alır. Ancak küçük camlar, az sayıdaki camlar odaya gönüş ışığının az girmesine sebep olur. İşte özellikle bu tip bir odada perde seçimine çok dikkat edilmesi lazım. Alınabilecek maksimum güneş ışığından faydalanmak için kalın perdelerimiz zaten gün ışığı boyunca açık kalmalı. Bunun yanında eğer tül perdelerimiz varsa bu perdeler mutlaka ince ve açık renklerde olmalıdır. Tül perde dahi olsa pencerelerimizin önünde bir engel olduğunu unutmayalım. Eğer tül perde değil de stor perdeye sahipseniz bu perdeleri de sonuna kadar açın ki güneş olabildiğince girsin.

 

Perdeler dışında camların mümkün olduğunca temiz olması, penceler önünde güneşi engelleyecek eşyaların olmaması da önemli diğer etmenler.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın