24Mart

Dekorasyonunuzu Kitaplıklarla Tamamlayın

agac-kitaplikBirçok evde küçük veya büyük bir kitaplık ya da en azından kitaplara özel bir kısım bulunuyor. Ancak klasik, evinizde sıradan hale gelen kitaplığınızı bir kenera bırakıp salonunuzun veya bir odanızın dekorasyonunu tamamlayıcı bir kitaplık düşünmez miydiniz? Piyasada yer alan seçenekler arasından evinize uygun, iyi bir seçim yaparak tam da bunu başarabilirsiniz.

 

Kitaplıklar dekoratif açıdan eğer iyi şekilde kullanılırlarsa evinizde oldukça öne çıkabiliyorlar. İyi bir kitaplık seçimi ile öncelikle kitaplarınızı saklayacağınız, barındırabileceğiniz, bir arada tutabileceğiniz bir alana sahip olurken evinizde aradığınız iyi bir dekorasyonu da bu sayede yakalayabilirsiniz.

 

Kitaplık seçerken odanızın diğer kısımlarına, eşyalarına uygun hareket etmemiz şart. Bu çerçevede klasik bir kitaplık modeli tercih edebileceğimiz gibi aslında çok farklı fikirlerle tasarlanmış modelleri de evlerimizde kullanabiliriz. Dediğimiz gibi ortamın diğer öğeleri ile bütünleşmeleri önemli.

 

Kitaplığınızı seçerken veya evinize özel bir kitaplık yaptırırken içerisine yerleştireceğiniz kitap sayısı hakkında bir fikir sahibi olmanız avantajlı olacaktır. Yani alacağınız kitaplığa göre az sayıda kitabınız varsa eğer boş kalan raflar görüntüyü bozabilir. Bunun yerine kitaplarınıza uygun bir büyüklük tercih etmeniz daha avantajlı olabilir. Tabi tam kitap sayınıza göre de kitaplık seçmek hem zor hem de ileride artabilecekleri için bir yerde anlamsız. Kitaplığınızda bilerek bırakacağınız ufak boşluklara dekoratif ürünler yerleştirerek kitaplığınızın görünümüne artı değer katabilirsiniz. Kitaplığınızda kitap aralarına bırakacağınız boşluklarda birçok farklı öğe tercih edebilirsiniz; aile resimlerinizin çerçeveleri, ayna tasarımları, dekoratif mumlar, biblolar, küçük oyuncaklar, belki küçük bir saksıda bir çiçek ve daha birçoğu.

 

Kitaplık modelleri genellikle kapaksız, açık raflardan oluştuğu için içerisindeki kitapların dizilişi de önemli hale geliyor. Kitapları neye göre dizeceğiniz, gruplandıracağınız size kalmış ancak yerleştirildiklerinde başta boyları ve dış renkleri dekoratif açıdan önem arzetmeye başlıyor. Kitaplığınızı dekore ederken bu noktaya da dikkat ederseniz size iyi bir avantaj olarak geri dönecektir.

 

Kitaplık modellerinde farklı tasarımlar da dikkat çekiyor. Baklava deseni şeklinde sıralanmış bölmeler ve benzer şekilde eğik tasarlanmış raflar farklılığın başlangıcı olabiliyor. Ayrıca son zamanlarda sıkça karşılaştığımız ağaç figürü oluşturan raflar da farklı bir konsept yaratabiliyor. Aynı şekilde duvarınıza yerleştirebileceğiniz kocaman bir harf şeklindeki kitaplık, belki de sizin tercihiniz olacaktır.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın