20Mart

Bilgisayarların Ekranları Nasıl Temizlenmeli?

bilgisayar-ekran-temizligiGünlük yaşamımızın içerisinde sık kullandığımız bilgisayarlarımızın ekranları gerek elimizin değmesi ile, gerekse etraftan gelen tozlar ile kirlenebiliyor. Peki bilgisayarlarımızın kirlenen ekranları için neler yapabiliriz? Nasıl temizleyebiliriz?

 

Kirlenen bilgisayar ekranları için en iyi temizlik malzemelerinden bir tanesi teknoloji marketlerinde satılan ekranlara özel üretilmiş sprey setleridir. Bu setlerin içerisinde bir sprey ve bir bez bulunmaktadır. Bazılarında ek olarak tozları uzaklaştırıcı bir fırça da bulunabilir. Uygun fiyatlara satılan bu sprey setlerinden bir tane edinerek ekran temizliğini güzel bir şekilde sağlamamız mümkün.

 

Bilgisayar ekranımızın temizliğine başlayacaksak eğer öncelikle bilgisayarımızın tamamen kapalı olmasına ve ekranımızın sıcak olmamasına dikkat edelim.

 

Set halinde aldıysak eğer içerisinde yer alan yumuşak bezi kullanabiliriz. Ancak sadece sprey halinde aldıysak, evimizde bulunan yine yumuşak bir dokuya sahip herhangi temiz bir bezden de yardım alabiliriz.

 

Eğer ekranımızda çok fazla toz yer alıyorsa silmeden önce bu tozları bezimizle bastırmadan uzaklaştırmaya çalışmakta fayda var. Aksi takdirde toz taneleri ekranımızın çizilmesine sebep olabilir. Daha sonra, kullanacağımız beze az bir miktar spreyden sıkarak ekranımızın temizliğine başlayabiliriz. Ekranımızı yavaş ve yumuşak hareketlerle kirden arındırdığımızı göreceğiz.

 

Eğer sprey setimiz yoksa bunun yerine az miktarda su da kullanabiliriz. Az miktardaki su ile nemlendirdiğimiz yumuşak dokulu bezimizle aynı işlemi tekrarlarsak da iyi bir sonuç elde edebiliriz. Ancak buradaki en önemli nokta, bahsettiğimiz sprey dışında herhangi bir kimyasal maddeye başvurmamaktır. Daha iyi temizlik sağlayabilmek için tercih edilebilecek farklı bir madde ekranımıza zarar verebilir.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın