14Mart

Odamızın Dekorasyonunda Siyah Duvar Tercih Edebilir Miyiz?

siyah-duvar-oda-dekorasyonuBelki aklınızda zaten olan bir dekorasyon tercihi, belki de “hiç olur mu öyle şey?” diye tepki verdiniz bunu duyduğunuzda. Fakat her ne kadar açık renkler kadar yaygınlığı olmasa da siyah duvarlar da tercih edilebiliyor. Ancak siyahı duvarlarımızda kullanmak biraz tehlikeli. Modern bir hava vermek isterken odamızda kötü bir görünüm de yaratabiliriz. O halde siyah duvarlar için öncelikle dikkat etmemiz gereken noktalar var.

 

Duvarlarını siyaha boyamayı düşündüğünüz bir odanın öncelikle yeterli aydınlanmayı sağlaması lazım. Siyah duvarlar ışığı yansıtmayacağı için odanın gün içerisinde bol güneş alabiliyor olması önemli. Güneşin odaya girişine izin verecek büyüklükte ve sayıda pencereler, hatta Fransız pencere modeli denilen boydan pencerelerin bulunduğu odalar tercih edilebilir.

 

Akşamları hava karardığında ise odada bulunan aydınlatmalar önemli rol oynayacaktır. Odada yer alan siyah duvarlara karşı iyi bir aydınlatma şart. Hatta siyah duvarlarınızda duvar aydınlatma ürünleri kullanmak hem dekoratif anlamda şıklık kazandıracak hem de odanın genel aydınlatmasına katkıda bulunacaktır.

 

Gündüzleri yeterli miktarda güneş almayan, akşamları yeterli bir aydınlatmaya ulaşamayan odalarda duvarların siyah olarak tercih edilmesi odanın çok boğuk bir havada olmasına sebep olacaktır. Bunu unutmayın.

 

Eğer odamız bol miktarda güneş alıyorsa siyah tercih edebilme avantajımız var demektir. Duvarlarımız için siyah düşünüyorsak eğer illa ki düz siyaha boyamamız gerekmiyor. Çeşitli siyah, koyu gri, açık gri tonlarında duvar kağıtları arasından da seçim yapabiliriz. Düz siyahtan kurtulup çeşitli desenlerde, farklı tonlarda modeller de iyi bir tercih olabilir.

 

Odamızın duvarlarında siyahı tercih etmek tek başına yapılabilecek bir dekorasyon fikri değil. Odadaki diğer tüm öğeler de siyaha eşlik etmelidir. Duvarlarımızda siyahı kullandıysak eğer içerideki diğer öğeleri siyaha zıt şekilde kullanmalıyız. Örneğin koltuklarımızda, dolaplarımızda, tv ünitemizde, sehpamızda, dekoratif ürünlerimizde, halımızda ve kısacası aklımıza gelen her türlü öğede düz beyaz ve beyaz ağırlıklı desenleri tercih etmeliyiz. Bu tercihler siyahın odaya getirdiği boğuculuğu engeller ve kontrast oluşturarak harika bir görüntü ortaya çıkartırlar. İlla beyaz olması da şart değil tabi. Çeşitli renklerin özellikle de açık tonları odanızda tercih edilebilir. Örneğin yine beyaz ağırlıklı bir oturma grubunda yastık kılıfları ile odanıza renk katabilirsiniz.

 

Odanızın tüm duvarlarında siyahı kullanmaktan çekinirseniz eğer tek duvar boyama veya kaplama modasını da düşünebilirsiniz. Sadece tek bir duvarınızı siyaha boyar veya siyah tonlarında bir duvar kağıdı ile kaplayabilir böylelikle tüm odaya siyahın hakim olmasını engellersiniz. Bu duvarınızı da yine beyaz gibi açık, zıt renklerle dekore ederseniz eğer mükemmel bir görünüm ortaya çıkabilir.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. siyah biraz karanlık bir ortam oluştursada yinede değişik bir dekor

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın