13Mart

Tazeliğini Kaybetmeye Başlamış Ekmekle Neler Yapılabilir?

ekmekÜlkemizde en çok israf edilen besinlerin başında en çok tüketmiş olduğumuz besin, yani ekmek geliyor. Her yıl çok büyük bir oranda ekmek çöpe atılıyor, israf ediliyor. Tazeliğini kaybeden ekmekler henüz yenilebilecek safhasını geçmeden, ömrünü tamamlamadan çöpe atılıp yenisi alınıyor. Peki evimizde kalan, henüz bozulmamış ancak tazeliğini kaybetmeye başlamış ekmeklerle ne yapabiliriz? Bu ekmekleri nasıl değerlendirebiliriz? İşte sizlere birkaç güzel öneri.

 

Tost Yapın

 

Ekmek sertleşmeye başlamış, tazeliğini kaybediyor olsa da harika tostlar yapabilirsiniz. İki ince dilimin arasına koyacağınız kaşar ve tercihinize göre diğer malzemelerle birlikte tost makinasında bastırabilirsiniz. Ayrıca biraz yumuşamasını istiyorsanız ekmeğinizin üzerine az miktarda tereyağı da sürebilirsiniz.

 

Kızartın

 

Fırınınıza dilim dilim kestiğiniz ekmeklerinizi dizip bunları kızartmaya başlayabilirsiniz. Yine sertleşmeye başlamış olsalar da kızardıklarındaki tadını beğeneceksiniz. Yine dilerseniz üzerine bir miktar tereyağı sürebilirsiniz veya ince bir dilim kaşarı da ekmeğinizin üzerine koyup fırınladığınızda kaşar eriyecek ve ekmekle harika bir ikili oluşturacak.

 

Yumurtalı Ekmek Yapın

 

Bir yumurtayı bir yemek tabağına kırıp çırpın. İnce dilimlediğiniz ekmeklerinizin iki tarafını da bu yumurtaya bulayın ve sonra yağlı tavada kızartın. Bu şekilde harika yumurtalı ekmekler hazırlayabilir ve eski ekmeklerinizi israf etmeden tüketebilirsiniz.

 

Saklama Şartları

 

Eğer biraz önce belirttiğimiz seçeneklerde olduğu gibi hemen değerlendiremeyecekseniz ekmeğinizin bozulmaması ve daha uzun süre dayanması için buzdolabına koyabilirsiniz. Böylelikle birkaç gün daha uzun dayanabilir. Uzun bir süre sonra bir yerde kullanacaksanız da buzluğa bile koymanız mümkün ekmeklerinizi.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın