12Mart

Selülit Sorunlarında Hangi Besinler Tüketilmeli? Hangileri Tüketilmemelidir?

selulit-sorunuSelülit oluşumu özellikle bayanlarda çok sık görülen bir sorun. Bu sorunu yaşayan bayanlar selülitlerinden bir an önce kurtulmak istiyorlar. Ancak selülit sorunundan kurtulabilmek için bayanların, öncelikle beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini bilmeleri lazım. O halde selülit sorununa karşı hangi besinlerden uzak durmalıyız? Peki ya hangi besinleri selülit problemi yaşarken tüketmemiz faydalı olacaktır?

 

Hangi Besinleri Tüketmemeliyiz?

 

Özellikle hazır gıdalar, yüksek oranda doymuş yağ içermeleri sebebi ile uzak durulması gereken besinler arasında. Hamburger gibi hazır gıdalar, patates kızartması gibi yağda kızartılmış, yağ içeriği çok fazla olan gıdalar selülit oluşumunu arttırmaktadır. Ayrıca sucuk, salam, sosis benzeri hazır gıdalar da yine selülit sorunu yaşamamak için tüketilmemesi gereken besinler arasındadır.

 

Yemek yaparken katı yağlar yerine daha sağlıklı olan sıvı yağlar tercih edilmelidir. Bu tercihimizde de sıvı yağları ölçülü olarak, mümkün olduğunca az kullanmalıyız.

 

Selülit sorununa karşı tuz tüketimimize de dikkat etmemiz şart. Aşırı tuz tüketimi, tuzlu besinlere beslenmede yer verilmesi yine selülit oluşumuna sebep olan bir durum. Tuzu azaltmak demek sadece sofralarımızda yemeklerimize fazla tuz eklememekten bahsetmiyoruz. Birçok hazır gıda yüksek oranda tuz içerebilmektedir. Tuzda olduğu gibi şekerde de aynı durum geçerlidir. Yine şeker tüketimine dikkat edilmeli, günlük olarak fazlaya kaçmamaya özen gösterilmelidir.

 

Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?

 

Ayrıca birçok meyve ve sebze de selülit oluşumunu engelleme konusunda yardımcı oluyor. Örneğin patates aslında bunlardan bir tanesi. Ancak patates yağda kızartılmamalı. Bunun yerine fırınlamak veya haşlamak tercih edilebilir. Kuru baklagiller de selülit oluşumuna karşı fayda gösterirler. Bu sebeple selülit sorununa karşı düzenli olarak kuru baklagil tüketimi önerilmektedir. Bunun dışında bezelye, muz, karpuz gibi besinler de selülite karşı etkili. Yine avakado ve ananas gibi meyveler de listemize dahil olabilir.

 

C vitamini yüksek olan sebze ve meyveleri tüketmek, selülit sorunlarında yardımcı olacaktır. Bu besinler arasında limon, portakal, yeşil biber, maydanoz, roka yer almaktadır. Yine yüksek omega-3 içerikleri sebebi ile balık tüketimi de selülit sorununda tavsiye edilmektedir.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın