10Mart

Ödem Nedir?

odem-olusumu-nedirÖdemi kısaca vücutta fazla suyun birikmesi olarak tanımlayabiliriz. Çeşitli sebepleri olabilen ödemler bazen bir hastalığın belirtisi olabilirken bazen de yanlış beslenme sonucu ortaya çıkabiliyor.

 

Vücudumuzun büyük bir oranı su da olsa bu suyun doku aralarında cildin alt kısımlarında tutulması ödem oluşumuna sebep vermektedir. Özellikle göz kapaklarında, el ve ayaklarda gözle görülür şişlikler bir anda oluşuyorsa ödem konusundan şüphelenmelisiniz. Ayrıca birkaç kilo birden alıp veriyorsanız da ödem kendini gösteriyor olabilir.

 

Ödem; kalp ve damar hastalıklarının, böbrek hastalıklarının işaretçisi olabilir. Veya başka diğer hastalıklar da ödem oluşumu ile kendi hakkında işaret verebiliyor. Eğer böyle bir durumda şüpheleniyorsanız mutlaka uzman bir hekime başvurmalısınız.

 

Ödem illa ki bir hastalığın habercisi olmaya da bilir. Fazla suyun vücutta tutulması olarak tanımlasak da fazla su tüketimi ödeme sebep olmaz. Aksine çok az su tüketimi sebep olabilir. Eğer çok az sıvı tüketiyorsak vücudumuz kendini savunmaya başlayacaktır. Böyle bir durumda da vücuda giren suyu atmak istemeyecek kendini koruyabilmek için depolamak isteyecektir. İşte böyle bir durumun ardından ödem oluşabiliyor. Aşırı tuzlu beslenme şekli de ödeme davetiye çıkartıyor. Vücuda alınan fazla tuzun ardından içilen su vücut tarafından tutulmaya başlıyor. Yani az tuzlu beslenmek önemli.

 

Beslenmemizin aslında her aşamasında dengeli ve sağlıklı bir yol izlemeliyiz. Fazla alınan protein de ödeme sebep olabilirken hazır gıdaların yüksek oranda tüketilmesi de yine benzer etkiye sahip oluyor.

 

Fazla kilo yine fazla suyun tutulabileceği anlamına geliyor. Yani kilo aldıkça ödem oluşumu riski de artıyor. Ayrıca egzersiz yaparak ödemi engelleyebilmemiz mümkün. Düzenli egzersizle hem ideal kilomuza ulaşabilir, bu kiloyu koruyabiliriz hem de ödem oluşumunu engelleriz.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın